1 Değil 3 Tyrannosaurus Varmış

1 Değil 3 Tyrannosaurus Varmış

Dinozor denilince akla ilk gelen türlerde olan Tyrannosaurus rex, kuvveti, çevikliği ve güçlü çenesi ile zamanının en önemli ve tehlikeli yırtıcısıydı. Tahminlere göre tebeşir döneminde 20 bin adet Tyrannosaurus yaşadığı ve boylarının 13 metreye kadar ulaştığı düşünülüyor. Fakat yeni çalışma ile T. rex’in yalnız olmadığı ortaya çıktı.

Amerikalı palentolog Gregory Paul ve çalışma arkadaşlar 37 adet Tyrannosaurus fosilini daha detaylı şekilde yeniden incelediler. Detaylı incelemede, aynı boyda olan Tyrannosaurus fosillerinin uyluk kemiklerinde kalınlığın ve çenelerinde farklılık olduğu ortaya çıktı.

Bazı fosillerde uyluk kemiklerinde gözle görülür biçimde dayanıklılık ve irilik farkı görülüyor. Çenede ise bazı Tyrannosaurus fosillerinin dış sırasında 1 köpek dişi varken, bazılarında 2 adet köpek dişi bulunuyor. Bazı paleontologlar bu durumun cinsiyet bağlı değişim ya da bireye bağlı varyasyon olduğunu düşünüyor. 

1 Değil 3 Tyrannosaurus Varmış

Fakat son çalışma farklı bir sonuç verdi. Tyrannosaurus rex, tek köpek dişli ve iri yapılı türü gösterirken buna karşın 2 adet daha Tyrannosaurus olduğu otaya çıktı. Bunlardan biri 2 köpek dişli ve iri yapılı Tyrannosaurus imperator, diğer ise daha narin ve tek köpek dişli Tyrannosaurus regina. 

İlginizi çekebilecek videolar:

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1398 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*