Daha Fazlası

  100 Bin Yıl Öncesinde Tüm İnsanlar Siyahiydi.

  100 Bin Yıl Öncesinde Tüm İnsanlar Siyahiydi

  “Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.” Malcolm X’in sözleriyle girmek istedim mevzuya. Tarih boyunca renginden dolayı ötekileştirilen, hor görülen, köleleştirilen siyahiler bugün hala iğrenç muamelelere maruz kalmaya devam ediyor!

  Farklı deri rengine sahip insanlar, Homo sapiens’in farklı coğrafyalara dağılmış olmasının eseridir. 100 bin yıl öncesine kadar tüm insanlar siyahiydi. İnsanlığın fosil kayıtlarına göre, anatomik olarak en eski fosil yaklaşık olarak 300 bin yıl öncesine aittir ve Afrika’da bulunmuştur. 

  Araştırmalar gösteriyor ki; 1,2 milyon yıl önce Homo ergaster türü Homo sapiens türüne yani şimdiki insana evrimleştiler. Bu evrimleşme sürecinde Dünya’daki tüm insanların ortak atasındaki deri rengine ait genler, günümüzde Afrika’da yaşayan insanlarınkiyle aynıdır. Bunun sebebi açık deri rengine sahip bireylerin kavurucu Afrika güneşine adapte olamayıp ölmelerinden kaynaklanıyor.

  Daha sonra insan türü yaklaşık olarak 100 bin ila 70 bin yıl önce Afrika’dan çıkarak kuzeye göç etmeye başladı. Afrika’daki kavurucu güneş ışınlarından kurtulan insanoğlunun rengi, beyaza doğru açılmaya başladı. Yani bir nevi coğrafyanın kaderini aldı. Böylelikle göç ettikleri yerlerin şartlarına adapte oldular. (Sibirya halkının çekik gözlü olmasının sebebi de buna benzer bir durumdur. Kar fırtınalarından gözlerini korumak için zamanla göz kapakları değişmiştir.)

  Deri, melanin pigmenti miktarına göre açık ya da koyu renkli olur. Bu pigmentin oranı genlere bağlı olsa da güneşin etkisi de vardır. Bu yüzden deri renkleri coğrafyaya göre farklılık gösterir.

  Yazan: Damla Buket TAŞ

  Kaynak*

  Kaynak**

  YouTube Kanalımız

  Damla Buket Taş (Bronz Yazar)
  Marmara Üniversitesi - Anadolu Üniversitesi Maliye

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: