100 Bin Yıl Sürmüş Savaş!

100 Bin Yıl Sürmüş Savaş!

Savaş insan türünün doğasında var. İki farklı insan türü olan Homo sapiens ve Neandertaller doğuştan birer savaşçılardı. Aralarındaki üstünlük mücadelesi 100.000 yıl kadar sürdü. Neandertaller daha büyük ve güçlü bedenleriyle ilk başlarda Homo sapiens‘e karşı üstünlük kurmuş olsa da, Homo sapiens zamanla ok, mızrak gibi uzaktan fırlatılan aletlerle Neandertalleri yenmeyi başardı. Neandertaller soyu tükenmesiyle Bu savaş anasından ayrıldı. Fakat homo sapiens kendi türü ile savaşmaya devam ediyor.

100 Bin Yıl Sürmüş Savaş!

Neandertaller aslında birebir de Homo sapiens karşı fiziksel olarak bir üstüne sahipti. Yapılan araştırmalar Neandertallerin, yetenekli birer dövüşçü ve savaşçı olduğunu gösteriyor. Yırtıcı kara memelileri genellikle yaşam alanlarını korumak için savaşan canlılardır. Bu özellik aslan, kurt, şempanze ve tabii ki insanlar da mevcuttur. Bölgesellik yaşayan en yakın akrabamız şempanzelerde oldukça yaygındır.

Erkek şempanzeler, aralarında çeteler oluştururlar ve rakip çetelerin erkeklerini öldürürler. Benzer davranışlar insanlarda da görülür bu işbirlikçi saldırgan şempanzeler ile insanların ortak atası 7 milyon yıl öncesine dayanıyor. Dolayısıyla bu ata Neandertallerin de ortak hatası oluyor. Bu özelliğin bu atadan miras kaldığı düşünüyor.

100 Bin Yıl Sürmüş Savaş!

Savaş insanın doğuştan gelen bir özelliğidir. Kimimiz bunun modern bir icat olduğunu düşünse de, aslında genlerimizi yazılı temel bir parçadır. Tarihte tüm insan ırkları savaşla tanışmıştır. Tarihi yazıtlar savaş öyküleriyle doludur. Arkeolojik kazılar, savaş izlerini gün yüzüne çıkarmıştır. DNA’mızın %99.7’si benzer olan Neandertaller tıpkı bizler gibi ölülerini gömer, deniz kabukları ve hayvan dişlerinden süsler yapar, sanatsal yetenekleri ile taştan mabetler işlerler. Buda bizlere Neandertaller ile yaratıcı içgüdüleri paylaştığımızı gösteriyor. Fakat aynı zamanda yıkıcı içgüdülerimiz de paylaştığımız ortada.

Yapılan arkeolojik kızlarda Homo sapiens ve Neandertallerin kalıntılarında çok sayıda ve sıklıkta kırık ve çatlaklar görülmüştür. Avda kullandıkları çeşitli silahları birbirlerine de karşı kullanmakta çekinmemişlerdir.

Homo sapiens ve Neandertal Savaşı kolaylıkla sona ermemiştir. Bu savaş 100.000 yıl süren bir mücadele sonunda Homo sapiens‘in zaferi ile sonlanmıştır. Homo sapiens bu zaferle yaşamadığını genişletmiştir. 

Aslında hikaye hep Homo sapiens‘in zaferiyle sürmüyor. Ev sahibi Neandertaller ilk başta bu mücadeleyi önce götürü. Neandertaller ilk başlarda silah, strateji Ve taktiksel açıdan daha üstündür. Bu savaş esnasında iri ve kaslı yapıları avantaj sağlıyordu. Ayrıca büyük gözleri sayesinde, düşük ışıkta ve karanlıkta kurdukları pusular onları avantaj sağlıyordu. 

Bu dengenin tam olarak ne zaman ve ne şekilde yer değiştirdiği tam olarak bilinmiyor. Fakat Homo sapiens bir noktada Neandertallere baskın geldi. Bu mücadelenin Homo sapiens tarafından vur kaç taktiği ile kazanılmış olduğu düşünülüyor. Bir diğer düşünce ise, Homo sapiens‘in daha iyi av taktikleri geliştirerek daha hızlı çoğaldığı ve bu sayede sayısal üstünlük kazanmasıyla galip geldiği düşüncesidir. 

Homo sapiens 200.000 yıl önce Afrika’dan çıkmış ve Neandertallerin topraklarını istila etmiştir. İsrail ve Yunanistan ancak 125.000 yıl önce Neandertallerden ele geçirildi. En sonunda tüm Neandertal toprakları Homo sapiens‘in kontrolüne geçti. Bu zafer, Neandertallerin güçsüzlüğünü değil, savaş sanatında atalarımızın daha iyi olduğunu gösteriyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1349 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*