2 Bin Yıllık Sağlam Beyin Hücreleri Bulundu!

2 Bin Yıllık Sağlam Beyin Hücresi Bulundu!

İtalyan bilim insanları, antik kent Herkulaneum’da yaptıkları çalışmalar sırasında erkek bir iskelette 2 bin yıllık sağlam beyin hücreleri keşfettiklerini duyurdular. Aynı iskeletin omuriliğindeki sinir hücrelerinin bazıları da sağlam bir şekilde kalmış.

Pompeii ve Stabiae şehirleriyle aynı günde Vezüv yanardağının patlamasıyla yok olan bir diğer Roma kenti de Herkulaneum kentiydi. Bu kent destanlarda kurucusunun Herkül olduğu söylenir. Herkül kadar güçlü kalmış bu nöronların destansı keşfi de inanılmaz bir şaşkınlık yarattı.

2 bin yıl önce Vezüv Yanardağı’nın patlaması sırasında öldüğü ortaya çıkan 25 yaşındaki bir erkeğin kafatasında, sağlam beyin hücrelerinin keşfedildiğini açıkladı.

Herkulaneum kentinde yaptıkları çalışmalar sırasında ahşap bir binada yatakta yüzüstü yatarken bulunan genç adamın kafatasında (25 yaşında) hâlâ sağlam olan beyin hücreleri keşfetti. Milattan Sonra (M.S) 79 yılında volkanik patlama sırasında küle gömülü bir şehir olan Herculaneum’da yapılan çalışmadan sıradan bir şekilde çalışılırken bir anda erkek iskeletin kafasının içinde cam gibi parıldayan bir şey fark edildi.

2 Bin Yıllık Sağlam Beyin Hücresi Bulundu!

Araştırma ekibinin baş sorumlusu ve Napoli II. Federico Üniversitesi’nden adli antropologu Pier Paolo Petrone, yüzüstü yatan iskeletin üzerinde çalışma yaparken iskeletin “kafatasının içinde parıldayan cam gibi bir şey” gördüğünü söyledi. Yapılan çalışmalar sonucunda bu parlaklığın ne olduğunun sonucuna varıldı.

2 Bin Yıllık Sağlam Beyin Hücreleri

Petrone ve çalışma arkadaşları, kafatasının içinde gördükleri bu parlak malzemenin ölen kişinin yoğun ısı nedeniyle  “cama dönüşerek” bozulmadan korunan beyindeki sağlam beyin hücreleri olduğunu anladılar. Kafatasının içindeki beyin hücreleri, yanardağın patlamasının ardından iki bin yıla rağmen sağlam bir şekilde kalmış.

Petrone, bu durumu şöyle açıklık getirdi. Beyin, sıcak volkanik küle maruz kaldıktan sonra sıvılaşmış ve ardından volkanik kül yatağının hızla soğuyarak “camsı” bir hale dönüşmüş olmalıydı.

İskelette yapılan keşifler yalnızca bununla da sınırlı kalmadı. Araştırmacılar, tıpkı iskelette beyin gibi camsı hale gelmiş olan omurilikte de sağlam şekilde duran sinir hücreleri keşfettiler. Tüm bu keşifler, bu tarz bir örnek ne antik kentte ne de başka bir yerde kolay kolay bulunamayacağını ifade eden bilim insanları bu olayın çok özel bir durum olduğunu belirtiyorlar. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak: Well-preserved 2000 years old brain cells found in Vesuvius victim / The Guardian

YouTube Kanalımız

Selim Öztemelhttps://cilginfizikcilervbi.com
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...

Nikola Tesla ’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı!

Nikola Tesla’nın 116 Yıl Sonra Ortaya Çıkan Röportajı! Gazeteci: Bay Tesla, sizin için kozmik süreçlere karışan biri diyorlar. Sahiden siz kimsiniz? Tesla: Bu doğru bir soru,...

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: