2017 Yılının En Önemli Keşfi

2017 Yılının En Önemli Keşfi

Elbette “Yerçekimi Dalgalarının” Keşfinden bahsediyoruz. Einstein bundan 100 yıl önce bu kuramının ispatlanacağına dair hiç umudu yoktu. Ta ki Ağustos 2017`de Avrupa Gözlemevi ESO çarpışan iki nötron yıldızına teleskoplarını çevirip, inceleyene kadar. Öyle bir enerji açığa çıktı ki, tıpkı Einstein`ın öngördüğü gibi, tüm evren yerçekimi dalgalarıyla kaplı. Uzayda eğer bir bölgede tıpkı nötron yıldızlarının çarpışması ya da iki karadeliğin birleşmesi gibi büyük olaylarda yerçekimi, açığa çıkan muazzam enerjiden dolayı, ışık hızıyla yerçekimi enerji dalgaları yayılıyor.
Bu dalgaların önemi ise denize konulan ve batmayan bir parçanın bozulmadan ilerlemesi gibi, dalgalar üzerinde bulunan mesajda bozulmadan ilerleyebiliyor. Hatta, Einstein, bu şiddetli patlamalar sonucu yayılan yerçekimi dalgalarının uzay dokusunu bazı yerleri gerdiğini ve bazı yerleri ise sıkıştırdığını dile getirmişti. Şimdi Einstein haklı çıktığına göre, o zaman evrenin ilk oluşum anında ki mesajlar, hiç bozulmadan evrende yerçekimi dalgaları ile dolaşıyor demektir. Büyük patlama anında neler yaşandığını ve evrenimizin şimdiye kadar ki hikayesini yerçekimi dalgalarına bakarak, bulabiliriz.
İşte bu astronomide bir devrimdir. Nerede ne zaman ne oldu, hangi karadelik ne zaman oluştu ya da birleşti? Karanlık evren dediğimiz teleskoplarımızın daha göremediği yerlerde neler oluyor? Bu soruları görüş açımıza kadar gelen yerçekimi dalgalarına bakarak anlayacağız demektir.
Yazan: İ. Kaya
Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*