2020`nin En Heyecan Verici Teknolojik Yenilikleri 3. Bölüm

Dünya Ekonomik Forumu ve ABD bilim dergisi »Scientific American« tarafından bir araya gelen uzman ekipler, sağlık hizmetlerini, tüm endüstri dallarını ve hatta toplumlarda üç ila beş yıl içinde devrim yapma potansiyeli olan teknik ilerlemeleri incelendi. 75 aday arasında “2020 Yılının Yenilikleri” listesine girmeyi hak kazanan, en iyi 10 aday açıkladılar.

Seçilen 2020’nin En Heyecan Verici Teknolojik Yeniliklerinden, her birinin, seçilme sebebi ve dünyayı nasıl değiştireceği detaylı bir şekilde anlatılmak zorunda olduğumuz için bu makale serimiz 4 bölümden oluşacaktır. 

2020`nin En Heyecan Verici Teknolojik Yenilikleri 3

5) Dijital Uygulamaları Kullanarak Hastalığın Teşhisi ve Tedavisi 

Dijital İlaçlar ve Dijital Tedavi 

Özellikle pandemi döneminde bu gelişmenin ne kadar çok işe yarayacağını bizzat yaşayarak deneyimledik. 

Halihazırda pek çok “tıbbi” uygulama var ve giderek daha fazlası geliştiriliyor. Zihinsel veya fiziksel bozuklukları özerk olarak tanıyan ve izleyen veya tedaviyi başlatabilen programlar üzerinde çalışmalara oldukça iyi bütçeler ayrılıyor. 

Birçok mobil uygulama hastalık belirtilerini tespit etmek için tasarlanmıştır. Bunu yapmak için kullanıcı verilerini toplar. Ses tonu ve yüz ifadesi, nerede olduğu ve hareket şekilleri, uyku süresi ve kalitesi gibi özellikleri değerlendirerek, kendi kendine öğrenme algoritmaları, değerlendirmelerin ardından bir kullanıcının bir hastalık döneminin başlangıcında olup olmadığını veya sağlık durumunun kötüleşip kötüleşmediğini bildirir. 

Akıllı saatlerde sensörler, kalp ritminde yaşamı tehdit eden bir rahatsızlık olan atriyal fibrilasyonu algılayabilen uygulamalara bilgi sağlar. En iyi ihtimalle, etkilenenleri bilinçlerini kaybetmeden önce zamanında uyarırlar. Uygulamalar, solunum bozuklukları, depresyon, Parkinson, Alzheimer, otizm ve diğer hastalıklara benzer şekilde tepki verir.

Sensörlerle donatılmış haplara dayalı sistemlerde dijital saate çok benzer bir şekilde çalışıyor. Tümör genlerini, mide kanamasını veya bağırsak mikropları tarafından yayılan gazları algılayan veya vücut sıcaklığını ve oksijen içeriğini ölçen mikrobiyoelektronik cihazları bünyesinde barındırıyor. Hapın aktardığı veriler ise bağlı olduğu cihaz tarafından değerlendiriliyor. 

Fakat yeni teknoloji ile bazı uygulamalar yalnızca hastanın durumunu izlemeyecek, aynı zamanda tedavisini sağlayacak. 

FDA onayını alan ilk reçeteli dijital terapötik , bağımlılıkların tedavisi için Pear Therapeutics’in reSET teknolojisi oldu . ReSET, 2018’de sağlık uzmanları tarafından izlenen tedavilere ek olarak onaylandı. Uygulama, bilişsel davranış terapisi bağlamında tıp uzmanlarının vereceği kararları, verdikleri ipuçları ile önemli ölçüde destekliyor. 

6) İklim Dostu Elektrikli Uçaklar 

2019’da küresel karbondioksit emisyonlarının yüzde 2,5’i hava yolculuğundan kaynaklanıyordu. Miktar 2050’ye kadar üç katına çıkağı öngörülüyor. Bazı havayolları bu emisyonları dengelemeye çalışırken, önemli projelere imza atıyorlar. Bu projelerin başında “elektrikli uçak” yapımı bulunmaktadır. Bu projeyi geliştirmek için şirketler arasında rekabet çoktan başladı bile. Elektrikli tahrik motorları yalnızca doğrudan karbondioksit emisyonlarını ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda yakıt maliyetlerini yüzde 90’a, bakım maliyetlerini yüzde 50’ye ve gürültüyü neredeyse yüzde 70’e kadar azaltabilen tasarruflar sağlar. 

7) Kuantum Sensörler ile Dünyayı En Büyük Hassasiyetle Ölçmek 

Çeşitli alanlarda hayatımızı kolaylaştıracak kuantum sensörlerin piyasaya çıkışı 3-5 yıl gibi çok yakın bir gelecekte gerçekleşecek. Köşelerin etrafını görebilen otonom araçlar, su altı navigasyon sistemleri, volkanik aktivite ve depremler için erken uyarı sistemleri ve günlük yaşamda kişinin beyin aktivitesini izleyen portatif tarayıcılar, kuantum sensörler sayesinde gerçek olacak. Kuantum sensörleri, aşırı hassasiyetleriyle yeni teknolojileri yepyeni bir seviyeye yükseltecek.

1 – Bölüm

2 – Bölüm

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here