2021’in Önemli Bir Kaç Bilim Hikayeleri Zaman İçinde Nasıl Gelişti?

Bu yazı 2021 yılının başından beri gelişen bazı hikayeler hakkında durum güncellemeleri sunuyor. Sıtma aşısı onayı ve genetiği değiştirilmiş sivrisinek salınımı bunlardan sadece ikisi..

Sonunda!! Bir Sıtma Aşısı

Haziran ayında Erin Garcia de Jesús, iki sıtma aşısı adayının küçük klinik deneylerde umut vaat ettiğini bildirdi. aşılardan biri Burkina Faso’daki çocuklarda test edildi, bu aşı sıtma semptomlarına karşı yüzde 77 etkinliğe sahipti. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerde test edilen diğeri, enfeksiyonla savaşan ilaçlarla eşleştirildiğinde enfeksiyona karşı yaklaşık yüzde 87 etkinliğe sahipti. Sonuçlar, dünyanın ilk onaylanmış sıtma aşısının yakında gerçeğe dönüşeceği umudunu ateşledi.

Güncelleme: Durum böyleyken farklı bir aşı için, Ekim ayında Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ)  test aşamasında daha ileride olan bir aşıyı olumlu karşıladı ve onu Sahra altı Afrika’da ve sıtmaya neden olan parazitin en ölümcül türü olan Plasmodium falciparum’un bulunduğu diğer yerlerde yaşayan çocuklar için onayladı. 2019’da sıtmadan ölen tahmini 409.000 kişinin üçte ikisi 5 yaşın altındaydı. Çığır açıcı olmasına rağmen, RTS,S veya Mosquirix olarak adlandırılan bu aşı sihirli bir silah değil. Dört doz rejimi, 10 sıtma vakasının sadece 4’ünü ve 10 ciddi vakanın 3’ünü önler. Yine de, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus 6 Ekim’de yaptığı açıklamada, RTS,S artı mevcut araçların “her yıl on binlerce gencin hayatını kurtarabileceğini” söyledi.  

Sıtmaya neden olan Plasmodium falciparum paraziti (parlak yeşil renkle gösterilmiştir) karaciğerde başlar ve ardından kana yayılır. – 2021’in Önemli Bir Kaç Bilim Hikayeleri Zaman İçinde Nasıl Gelişti?

 

Florida’da GM Sivrisinekleri Yumurtadan Çıktı

Yaklaşık on yıllık şiddetli tartışmaların ardından, genetiği değiştirilmiş sivrisinekler ilk kez Amerika Birleşik Devletleri’nde özgürce uçtu. Susan Milius’un bildirdiğine göre Nisan ayından başlayarak ,Florida Keys’deki çeşitli test noktalarında modifiye edilmiş yumurtalar biriktirdi.Biyoteknoloji şirketi Oxitec tarafından canlı böcek ilacı olarak tasarlanan erkek GM Aedes aegypti sivrisinekleri, bu yok edilmesi zor türün yerel dişileriyle çiftleşir ve kızları ısırmadan önce vahşi doğada ölüme yol açan bir geni aktarırlar.Oğullar ise daha fazla dişiyi lanetli denilen çiftleşmeye kandırmak için büyürler. Sonunda, bu Dang humması ve Zika yayıcısının nüfusu azaltılır.

Güncelleme: Test gözlemcilerinin bildirdiğine göre, yumurtadan çıkan GM erkekleri Floridalı dişileri etkilemeyi başarıyor. Büyük fırtınalar için iki geçici duraklamadan sonra, yöneticiler periyodik yayınları yeniden başlattı ve testleri Kasım ayına kadar devam ettirdi. Ağustos ayında Oxitec, ABD Çevre Koruma Ajansı’ndan Anahtarlarda iki yıl daha test yapılmasına izin vermesini istedi. Şirket ayrıca, ilk 2013 yılında Ae. aegypti sivrisineğini tanımlayan Kaliforniya’da “toplam 84.600 dönüme kadar” teste başlamayı istedi. Bugün, bu haşereler eyalet boyunca dağılmış durumda. Kaliforniya’daki bu eyalette tüm dang humması ve Zika vakalarının sorumlusu gezginlerdir. Ama Ae. aegypti bir gün bu hastalıkları eyalet içinde yayabilir.

Aedes aegypti sivrisineği (gösterilmemiştir) oranlarında dang hastalığı, sarıhumma, Zika ve daha fazlası. Herhangi bir serbest uçan genetiği değiştirilmiş sivrisinek üzerinde ilk ABD testleri, bu zararlılarla savaşma umuduyla bu yıl başladı.
OKSİTEK – 2021’in Önemli Bir Kaç Bilim Hikayeleri Zaman İçinde Nasıl Gelişti?

Tulsa Katliamı Cevapları

2021 yılı, Okla, Tulsa’da bir beyaz kalabalığın Greenwood’un müreffeh Siyah mahallesini işgal ettiği bir ırk katliamının 100. yıldönümüydü. Ölü sayısının yüzlerce olduğu tahmin ediliyor, ancak tam sayı ve kurbanların gömüldüğü yer tam olarak bilinmiyor. Mayıs ayında Helen Thompson, Oaklawn Mezarlığı’nda toplu kurban mezarlarının bulunabileceği bir alanı araştırmak için bilim adamları, tarihçiler ve toplum liderleri arasında bir işbirliği yapıldığını bildirmişti.

Güncelleme: Haziran ayında, arkeologlar Oaklawn’da 34 tabut bulduklarını ve 19 tanesinin kalıntılarını incelediklerini açıkladılar. Adli antropoloji başkanı Phoebe Stubblefield 25 Haziran’da düzenlediği basın toplantısında, ilk bulgular kalıntıların çocuklara ve yetişkinlere ait olduğunu öne sürüyor. Kafatasının yüz özelliklerine dayanarak, “şu ana kadar tespit edebildiğimiz ata, öncelikle Afrika kökenliydi” dedi. Projenin arkeoloji lideri Kary Stackelbeck, Science News’e verdiği demeçte, bir adamın omzuna kurşun gömülü olduğunu ve katliamın kurbanlarının beklentileriyle tutarlı bir travma geçirdiğini söyledi.Kasım’da. 2022’nin başlarında yayınlanması beklenen tam analiz, iyileşen tüm bireylerin ırk, cinsiyet, yaş ve herhangi bir travma modelini belirlemeyi amaçlıyor. Bu sonuçlar, projenin sonraki adımlarını belirlemeye yardımcı olacaktır. Kamu gözetim komitesi başkanı Kavin Ross basın toplantısında, “Bu süreç çok ayık ve çok güçlü bir deneyim oldu” dedi. “Daha fazla bulgu için çok umutluyuz.”

Haziran ayında birkaç hafta boyunca, araştırmacılar 1921 Tulsa ırk katliamının kurbanlarını ararken Oaklawn Mezarlığı’ndaki (yukarıdan gösterilen) bir siteden tabutlar çıkardılar. TULSA ŞEHRİ

Orman Yangını, Yok Olma Tehditleri

Mart ayında John Pickrell, Avustralya’nın vahşi yaşamının ülkedeki yıkıcı 2019-20 orman yangınlarından bir yıl sonra nasıl ilerlediğini bildirdi. Uzmanlar, 500’den fazla türün tehlike altına girmiş olabileceğinden ve hatta bazılarının neslinin tükenmiş olabileceğinden korktular ( SN: 3/9/21 ). Bu türlerin bazıları koala gibi karizmatik keseliler olsa da, çoğu tipik olarak çok daha az dikkat çeken bitkiler ve omurgasızlardı.

Güncelleme: Temmuz ayında yayınlanan daha büyük bir analiz, 14.000 kadar omurgasız türünün, menzillerinin bir kısmının yangınlar tarafından kötü şekilde yandığını gösterdi. Avustralya, Perth’deki Murdoch Üniversitesi’nden bir araknolog olan Jess Marsh, araştırmacıların, yılın başlarında Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi’ne tehlikede olduğundan şüphelendikleri yaklaşık 240 omurgasız türünden 60’ını resmi olarak eklediklerini söylüyor. Ancak Mart ve Eylül aylarında yapılan araştırmalarda, araştırmacıların neslinin tükendiğinden korktukları iki türün birden fazla bireyinin ortaya çıkması nadir görülen bir iyi haber oldu: Kanguru Adası suikastçı örümceği ( Zephyrarchaea austini) ve Palethorpe’nin fırıldak salyangozu (Rhophodon palethorpei)). Marsh, küçük bir yanmamış habitat parçasında tutunmayı başarmış iki suikastçı örümceği bulmanın “şaşırtıcı” olduğunu söylüyor.  

Palethorpe’nin fırıldak salyangozu ( Rhophodon palethorpei ), Avustralya’nın orman yangınlarından sonra kaybolmasından korktu, kireçtaşı yarıklarında ve kaya çıkıntılarının altında bolca bulundu.
J. FOON, TELİF HAKKI AVUSTRALYA MÜZESİ – 2021’in Önemli Bir Kaç Bilim Hikayeleri Zaman İçinde Nasıl Gelişti?

Yazan: Aslı TAŞCİ

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here