2024’te Tam Güneş Tutulması

Meksika'da güneş tutulmasını izleyen bir gelin, damat ve düğün konukları Martin Zetina/AP/Alamy

2024’te Tam Güneş Tutulması

Ay, 8 Nisan 2024’te ABD, Kanada ve Meksika’nın bazı bölgelerindeki insanlar için güneşi kapatacak ve benzeri görülmemiş bir deneyim yaratacak.

8 Nisan 2024’te tam güneş tutulması, Kuzey Amerika’da Meksika’da başlayıp 2000’de biten bir kara şeridinden görülebilecek. Kanada, ABD’nin 13 eyaletinden geçiyor.

Tutulma pek çok yerde görülebilmesine rağmen, tam olarak nereden bakılacağını bilmek tam deneyim elde etmenin anahtarıdır. Dünya yüzeyinin tam tutulmanın görülebildiği kısmına tamlık yolu adı veriliyor ve bu yol yalnızca 185 kilometre genişliğinde olacak. Kuzey Amerika’nın başka yerlerindeki izleyiciler kısmi bir güneş tutulması görecekler. Emin olmak için bu NASA haritasını kontrol edebilirsiniz.

Güneş tutulmaları, Dünya, Ay ve Güneş’in aynı hizada olması ve Ay’ın Güneş’ten gelen ışığı engellemesi durumunda meydana gelir. Hizalanma tam olduğu zaman tam bir tutulma yaratacak kadar büyüktür. Ay, her ay Dünya’nın yörüngesinde döner, ancak yörüngesi, Dünya’nın güneş etrafındaki yörüngesiyle karşılaştırıldığında 5 derecenin biraz üzerinde bir açıya sahiptir. Bu, üçünün o kadar sık ​​​​mükemmel bir şekilde hizalanmadığı anlamına gelir.

Tüm güneş tutulmaları kısmi olarak başlar ve güneşin yalnızca bir kısmı engellenir. Ancak tam tutulmaların, tamlık adı verilen ve ayın tüm güneş ışığını engellediği özel bir orta bölümü vardır.

Tam güneş tutulması 38 yıl sonra ABD'de gözlemlendi
21 Ağustos 2017 ‘de tam güneş tutulması ABD’de gözlemlenirken, milyonlarca insan tutulmayı ABD Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) canlı yayınından takip etti

Parçalı tutulma sırasında asla güneşe doğrudan bakmayın. İzlemek için tutulma gözlüklerini kullanabilirsiniz ancak sıradan güneş gözlüklerini kullanamazsınız. Ayrıca dürbün veya teleskoplar için bu amaç için tasarlanmış güneş filtrelerini de kullanabilir veya olayı dolaylı olarak görebilmeniz için tutulmayı yansıtan bir iğne deliği kamerasını kullanarak bir tutulma görüntüleyicisi yapabilirsiniz. Bir kevgir veya küçük delikleri olan herhangi bir şey de bu şekilde kullanılabilir.

Parçalı tutulma 3 saatin biraz altında sürecek. Kendilerini bütünlüğün yolunda bulacak kadar şanslı olanlar için 2024 etkinliği özel bir etkinlik olacak. Ay’ın yörüngesi onu çeşitli zamanlarda Dünya’ya yaklaştırıp uzaklaştırdığından, bazı tutulmalar diğerlerinden daha uzun sürer. Bu sefer bütünlük 4 dakikadan fazla sürecek. Bütünlük, herhangi bir güneş filtresi olmadan güneşe doğrudan bakabileceğiniz tek zamandır.

Tam güneş tutulması inanılmaz bir deneyimdir. Sıcaklık aniden düşüyor, hava kararıyor ve gün içerisinde yıldızları ve gezegenleri görebiliyorsunuz. Garip gölgeler ve elmas yüzükler olarak adlandırılan parlak ışık parlamaları gibi bütünlükten önce ve sonra dikkat edilmesi gereken her türlü olgu vardır. Güneş ışınları ayın engebeli yüzeyinden geçerken.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Çeviri Kaynak

Get ready to see a total solar eclipse in 2024  Newscientist, 31 Aralık 2023, Abigail Beall

YouTube Kanalımız 

İlknur Yeşilyurt hakkında 153 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*