24 Gözüyle Yeni Bir Denizanası Türü

24 Gözüyle Yeni Bir Denizanası Türü

Tamamen şeffaf bir gövde, uçlarında suda ilerlemeyi saglayan kürek benzeri yapılar olan 12 dokunaç ve 24 göze sahip bir denizanası türü keşfedildi.

24 Gözüyle Yeni Bir Denizanası Türü

Gövde şekli nedeni ile kutu ve küp denizanaları olarak isimlendiren ve dünyanın en zehirli deniz hayvanı Avusturalya kutu denizanasını da (Chironex fleckeri) içeren gruba dahil olan yeni türün, kübik gövdesinin dört yanında altışar göz bulunuyor.

Tripedalia maipoensis olarak adlandırılan yeni tür, Çin sularında bulunan ilk kutu deniz anası oldu. 1,5 cm uzunluğundaki bu denizanasının insanları sokup sokamayacağı bilinmiyor, fakat Artemia ismi verilen küçük karidesleri sersemletecek kadar zehirli olabildikleri belirtiliyor.

Kutu denizanaları, tipik olarak suyun vücutlarının alt tarafındaki kaslı bir zar boyunca uzanan kanallara girmesine izin verip ardından dışarı atarak hareket ederler. Yeni keşfedilen tür, Tripedalia adı verilen düz, kürek benzeri yapıların bulunduğu dokunaçlara sahip üçüncü kutu denizanasını türü oldu.

Bilim insanları, Tripedalia maipoensis’in gövdesinin her bir yanında bulunan altı gözden kişinin görüntü  oluşturmayı sağlayan merceklere sahip olduğunu, diğer dördünün ise yalnızca ışığı algılayabildiğini belirtiyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1370 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*