Daha Fazlası

  25 Nisan Dünya DNA Günü

  25 Nisan Dünya DNA Günü

  25 Nisan 2003’te İnsan Genom Projesi’nin (HGP) tamamlandığının duyurulmasından sonra Amerika’da 25 Nisan 2003’te ilk kez Dünya DNA Günü olarak kutlandı. 2003’ten beri her yıl 25 Nisan DNA Günü veya Dünya DNA Günü olarak kabul görmekte ve kutlanmaktadır.

  İnsanlığın en gizemli buluşlarından biri DNA molekülünün yapısının keşfiydi. DNA’nın bir tekil molekül olarak çift zincirli yapısının çözümlenmesi 1953 yılında, James Watson ve Francis Crick (Watson ve Crick) ikilisinin Cambridge Üniversitesi’nde ve Rosalind Franklin ile Maurice Wilkins’in topladıkları veriler üzerinde gerçekleştirdikleri çalışmalar sonucunda oldu.

  Watson ve Crick’in çalışmalarının üzerinden tam 50 sene sonra Dünya DNA Günü’nün kutlanmaya başladı.

  DNA günü Nisan 2003’te İnsan Genom Projejesinin tamamlanmasının ve 1953’te DNA’nın çift sarmallının keşfedilmesini kutluyoruz. Dünya DNA Günü kutlamaları, hastalıların tedavisinde, insan ömrünün uzatılması ve sağlıklı ve daha kaliteli bir yaşam konusunda önümüzdeki yüzyıllar için yepyeni perspektifler açan, insanın kökeni konusunda yepyeni bulgular sağlayan genetik biliminin önemini geniş kitlelere yaymayı amaçlıyor.

  DNA’nın Keşfi ve Yapısı

  DNA’yı, ilk kez 1869’da İsviçreli F. Miescher keşfetti. Kullanılmış sargı bezlerindeki beyaz kan hücrelerinin çekirdeğini izole etti. Hücreleri bazik ortamda parçalıyor ve çekirdeğin serbest kalmasını sağlıyordu. Çekirdekten geldiği için maddeye “nüklein” adını verdi. Daha sonra asit özelliği nedeniyle maddeye “nükleik asit” denildi. Hücrelerdeki ipliksi yapıya sahip bölge, 1879’da keşfedildi.

  DNA’nın İkili Sarmal Yapısının Bulunuşu

  Rosalind Franklin ve DNA’nın x-ışınları ile elde edilmiş kristal yapı fotoğrafı

  DNA’nın yapısını tam olarak çözmek isteyen, İngiliz Rosalind Franklin ve M. Wilkins, DNA’nın x-ışınları ile elde edilmiş kristal yapı fotoğrafını 1951’de elde etti. Fotoğraf, DNA molekülünün ikili sarmal olabileceğini gösteriyordu.

   

   

  ABD’li J. Watson ile İngiliz F. Crick, Cambridge Üniversitesi’nde DNA’nın yapısını araştırmaya başladı. Rosalind Ve Wilkins’ın yaptığı çalışmalardan yayarlanan ekipi kristal yapı fotografını gördüğünde Watson, “fotoğrafı görünce ağzım açık kaldı, DNA’nın ikili sarmal olduğu ortadaydı” dedi. 

  Watson ve Crick, DNA’yı oluşturan fosfat, şeker, (A), (T), (C), ve (G) moleküllerinin ölçekli modelleri ile ikili sarmal şeklini elde etmeye çalıştı. Modeller ile x-ışınları fotoğrafının uyumlu olacağı yapıyı araştırdılar. DNA’da (A) ve (T) molekülleri aynı sayıda ise bunlar karşı karşıya olmalı ve birbirlerine bağlı olmalıydı. Aynı şekilde (C) ve (G) molekülleri de karşılıklı olarak birbirine bağlı olmalıydı. Bir anda DNA’nın yapısı ortaya çıkıverdi.

  İnsan Genom Projesi

  İnsan Genom Projesi ( HGP), insan DNA’sını oluşturan baz çiftlerini belirlemek, insan genomunun tüm genlerini fiziksel ve işlevsel açıdan tanımlamak ve gen haritasını çıkarmak amacıyla uluslararası bir bilimsel araştırma projesi. Farklı ülke ve kurumların iş birliğiyle yürütülen en büyük biyoloji projesidir. 

   

   

  İnsan genomunun bir kitap serisi olarak sunulan ilk çıktısı, Wellcome Collection, Londra

  Dünyanın dört bir yanından bilim insanları insan genomunu haritalandırmak için 1990 yılında bir araya geldiler. İnsan Genom Projesi olarak bilinen altı ülkeden 2000 bilim insanı, insan DNA’sındaki nükleotitleri haritalamak için çalışmaya başladı. 26 Haziran 2000’de insan genomunun ilk taslağı yayınlandı. Nisan 2003’de proje bitmiş ve insan genom haritası yayınlandı.

   

   

  Yazan: Bilge KAPLAN

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  Kaynak****

  Kaynak*****

  YouTube Kanalımız

  Bilge Kaplan
  1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  1 Comment

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: