37 Yaşında 3 Defa Kariyer Değişikliği Yapan Jonny Kim!

37 Yaşında 3 Defa Kariyer Değişikliği Yapan Jonny Kim: Orduda Komando, Harvard’da Doktor, NASA’da Astronot

Diğer 12 aday ile birlikte astronotluk eğitimini geçen sene tamamlayan Güney Koreli Jonny Kim NASA’nın uzay görevlerinde yerini almayı bekliyor.

Jonnt Kim astronot kıyafeti içinde

Dünya’nın neresine giderseniz gidin insanların çocukluktan bu yana hayalini kurduğu temel üç meslek grubu vardır; asker, doktor ve astronot. Çocukken söylemesi kolay gelse de her biri hayli zorlu ve uzun süreli eğitimler gerektiren meslek gruplarıdır. Bu meslekleri yapmak emek, adanmışlık, beceri ve üstün bir zeka gerektirir. Şimdi size bu üç mesleği de birden yapan biri var desem ve bunun bir kitap veya film karakteri değil de reel yaşamda olduğunu söylesem, tepkiniz ne olurdu?

İnanması güç olsa da Güney Koreli Jonny Kim bu üç mesleğin üçünü de tercih etti ve üçünü de yaptı. Şimdi gelin, uzay okulundan geçen yıl mezun olan çiçeği burnunda NASA astronotu Jonny Kim’in meslek hikayesini birlikte ele alalım.

Jonny Kim Nadir Bulunan İnsanlardan Biri.

Gezegenimizin hemen her yerinde insanlar kendilerine lise yıllarında bir hedef seçer ve o hedefe doğru ilerlemeyi tercih eder. Kimi öğretmen olmak ister, kimi mühendis, kimi doktor, kimi asker. Bu manterite hemen hemen her yerde aynıdır, çünkü bu mesleklerin her biri yüksek beceri, çalışma ve azim gerektirir. Ancak hiç beklenmedik zamanda aradan biri çıkar ve bu sisteme karşı gelircesine bir iş için değil birçok iş için gerekli olan özellikleri taşıyarak bir adım öne çıkar.

Jonnt Kim astronot
37 Yaşında 3 Defa Kariyer Değişikliği Yapan Jonny Kim: Orduda Komando, Harvard’da Doktor, NASA’da Astronot

İşte Jonny Kim de o ender bulunan birden fazla özelliği bulunduran insanlardan biri. Bulunduğu her alanda en iyisi olmaya çalışan, varlığını yaptığı işe adayan, becerikli, zeki ve son derece istekli biri. Askerlik ve doktorluktan sonra şimdi de 12 bilim insanıyla birlikte, NASA’nın Astemis astronot eğitiminden mezun oldu. Ancak bunun burada kalmayacağı, bugünden sonra Jonny Kim’in adını daha fazla duyacağımız aşikardır.

Ailem Sadece Bizleri Düşünerek Tercih Yaptı.

1980’li yıllarda ailesiyle birlikte Güney Kore’den ABD’ye göç ettiklerini söyleyen Kim, anne ve babasının sadece kardeşleri ve kendisini düşünerek göç ettiklerini belirtiyor.

Güney Kore, şu an her ne kadar Dünya’nın en gelişmiş şirketlerine ev sahipliği yapıyor olsa da 80’li yıllarda belini yeni doğrultmaya çalışan bir ülkeydi.

Jonnt Kim

Ona ve kardeşlerine güzel bir gelecek sunmak isteyen anne babası çocuklarının ABD’de büyümesini sağladı.

Liseden Sonra Deniz Piyadesi Oldu.

Liseden sonra deniz piyadesi olan Jonny, kısa sürede askeri başarılar elde etmesi nedeniyle seçme askerlerden oluşan Navy SEAL birimine katıldı. Bir nevi özel komando timi olan Navy SEAL  askerleri; deniz, hava ve karadaki harekatlar için özenle yetiştiriliyor.

Jonny Kim Navy Seal

Jonny Kim’de bu tim ile birlikte sıhhiye ve keskin nişancı olarak 100’den fazla operasyonda görev aldı. Bu görevlerden ikisi de Orta Doğu’da gerçekleşti.

Ordudan Üniversite Hayatına.

Yoğun askeri görevlerin ardından ABD’ye dönüp eğitim hayatına kaldığı yerden devam eden Jonny, San Diego Üniversitesi’nin matematik bölümünden mezun oldu. Hemen ardından da Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne doktora eğitimi için başvurdu ve kazandı.

Jonnt Kim doktor
37 Yaşında 3 Defa Kariyer Değişikliği Yapan Jonny Kim: Orduda Komando, Harvard’da Doktor, NASA’da Astronot

Harvard Üniversitesi’nden tıp doktoru olarak mezun olan Kim, göreve başladığı 2017’de NASA’nın astronot seçmelerine başladığını öğrendi. Kendisine göre NASA, insanlığın ufkunu belirleyen ve bu yönde bilimsel, teknolojik gelişmelere ön ayak olan bir kurumdu. Sırf bu nedenle astronot olmayı çok istediğini söyleyen Jim, finale kalan 18.000 kişi arasından seçildi.

Jonnt Kim doktor 1

Ve Astronot.

2017’de tamamlanan seçmelerin ardından 12 kişilik ekip, 2020’nin başına kadar sürecek yoğun tempolu bir eğitime başladı. NASA, yakında uzay görevlerinde boy gösterecek ekibin eğitimini tamamladı. Kim ve arkadaşları, artık insanlığın ufkunu açacak yeni görevlerde boy gösterecekler.

Jonnt Kim astronot 1

Jonny Kim’in adını ilerleyen yıllarda uzay görevleriyle daha çok duyacağız. Uzaya çıkmadan efsaneleşen astronot, umarız bilim dünyasına yapılan katkılarda büyük pay sahibi olur.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 147 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*