400 Yıl Sonra Çözülen Sır: Prens Rupert Damlası

Hollanda damlası olarak da bilinen Prens Rupert damlası erimiş halde bulunan camın soğuk bir suya damlatılması ile oluşan bir baş ve kuyruğa sahip damla şeklinde bir maddedir. Damlanın ilginç özelliği ise tahmin edilemeyecek kadar dayanıklı olması.
Damlalar 1660 yılında İngiltere’ye getirmiş olmasıyla bu ismi almıştır.

17. Yüzyılda ise Hollanda’da üretildiği için Hollanda damlası olarak da anılmaya başlanmıştır. Royal Society tarafından da bilimsel çalışmalara konu olmuş ancak özellikleri anlaşılamamıştır.

Damlanın özelliklerine gelecek olursak, baş kısmı oldukça sert darbelere rağmen kırılmayan bu damlanın kuyruk kısmı ise bir el darbesi ile bile kırılabilir.

Damlanın bu özelliği dış katmanının hızlı bir şekilde soğuyup iç kısmının daha yavaş soğumasıyla oluştuğu düşünülüyordu. Ancak günümüzde gelişkin cihazlar yardımıyla bu damlanın gizemi çözüldü. 1994 yılında Purdue Üniversitesi’nden Srinivasan Chandrasekar ve İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden M. Munawar Chaudhri isimli malzeme bilimciler, yüksek hızlı kameralar yardımıyla damlayı parçalanırken izlediler.

Yapılan bu araştırmalar damla başının çok yüksek bir kırılma indisi olduğunu, kırılması için merkeze (iç gerginlik bölgesi) doğru bir çatlak oluşması gerektiği ve yüzeysel çatlakların merkeze paralel olarak devam ettikleri için merkeze ulaşamayıp damlayı parçalayamadıkları görüldü. Damlayı kırabilmenin yolu ise kuyruklarına oldukça basit bir kuvvet uygulayıp oluşan yüzeysel çatlakların iç gerginlik bölgesine ulaşabilmelerini sağlamaktır.

Yazan: Buse Hatun ALDAĞ

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here