8 Kuş Türünden 1’i Tehdit Altında

8 Kuş Türünden 1’i Tehdit Altında

Birdlife organizasyonunun “State of the World’s Birds” raporuna göre dünya genelinde 8 kuş türünden 1’i tehdit altında. Organizasyon 4 yılda bir verileri bir araya getirerek rapor yayınlıyor. Son rapora göre tüm kuş türleri neredeyse yarısı azalma gösteriyor. Bu popülasyonların yalnız %6’sı büyüme gösteriyor. 

Raporlara göre 1979’ten günümüze, Kuzey Amerika’da 3 milyon, Avrupa Birliği’nde 600 milyon civarında kuş ölmüş. Son 5 yolda 160’ı aşkın kuş türü yok olmuş ve yok oluş hızı gittikçe artıyor. Daha önceki yok oluşlar adalarda gözükürken, artık kıtalara yayılmış durumda. 

Tarımda kimyasal kullanım ve makinalaşma, tehdit altındaki kuş türlerinin %75’ini tehlike altına sokuyor. Bir diğer tehditte ormanların yok olması. Ormanların yok olmasından özellikle ağaçlarda yaşayan kuşlar büyük ölçüde etkileniyor. 

Bilim insanları kuşların yaşamsal alanları için tedbirler getirilip, korunması ve yenilenmesi gerektiğini önemle belirtiyorlar. Birdlife bu nedenle öncelikli 13.600 bölge belirledi. Ayrıca tehlike altında olan kuş türleri için üretilen projelere destek verilmesini belirtiyorlar. Bu projeler sayesinde geçtiğimiz son 30 yılda 32 kuş türü kurtarıldı. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1349 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*