84 Kez Nobel Ödülü’ne Aday Gösterilen Arnold Sommerfeld Kimdir?

84 Kez Nobel Ödülü’ne Aday Gösterilen Arnold Sommerfeld Kimdir?

Alman teorik fizikçi Arnold Sommerfeld kuantum ve atom fiziğinin öncülerindendir. 1868 yılında Prusya’nın Königsberg (Günümüzün Kaliningrad’ı) eyaletinde dünyaya geldi. Babası Franz Sommerfeld bir doktordu. Memleketindeki Albertina Üniversitesi’nde matematik ve fizik eğitimi aldı. 22 yaşındayken doktorasını tamamladı. Üniversitedeyken Burschenschaft kulübüne de katıldı ve yüzünde kalıcı bir “düello yarası” oldu. 20. Yüzyılda Alman ve Avusturya üniversitelerinde yaygın olan bu yaralanmalar erkekler için onur kaynağı kabul ediliyordu.  Doktorasını aldıktan sonra Sommerfeld zorunlu askeri hizmetini de memleketi Königsberg’de tamamladı.

Askerlik sonrası Sommerfeld, ünlü Göttingen Üniversitesi’nde aile dostları olan bir profesörün yanında asistan olarak çalışmaya başladı. Ardından başka bir hocaya asistanlık yapan Sommerfeld “Privatdozent” konumuna yükseldi ve ders vermeye başladı.

Göttingen Üniversitesi

Sommerfeld 1900 yılında Göttingen’den ayrılıp Aachen’a geçti. Burada hidrodinamik üzerine çalışan başarılı bir akademik kariyer geçirdi ve altı yıl sonra Münih Üniversitesi’ne geçti. Münih’te kendisinin de derin bir hayranlık beslediği ünlü bilim insanı Wilhelm Röntgen tarafından önemli akademik mevkilere seçildi. Sommerfeld, Münih’te 32 yıl boyunca çalıştı ve mekanik, elektrodinamik, termodinamik, istatiksel mekanik ve fizikte kısmi diferansiyel denklemler dersleri verdi.

Bilime araştırmaları ile yaptığı katkıların yanı sıra çok sayıda ünlü bilim insanının da yetişmesine katkıda bulunmuş ve Nobel ödüllü bilim insanlarına danışmanlık yapmıştır. Sommerfeld’in Nobel ödülü kazanan öğrencileri şunlardır; Werner Heisenberg, Wolfgang Pauli, Peter Debye ve Hans Bethe. Bu dört öğrenci dışında da kendi alanlarında çok başarılı olmuş bilim insanları Sommerfeld’in öğrencisi olmuştur. Einstein ile özel görelilik teorisini üzerine görüştü ve teorinin matematiksel kısmına destek vererek teorinin kabul edilmesinde önemli katkıları oldu. Albert Einstein, Sommerfeld için “Sizinle ilgili en çok takdir ettiğim şey sayısız genç yeteneği yetiştirmiş olmanızdır.” demiştir. Sommerfeld daima öğrencileri ve meslektaşları iyi ilişkiler kurdu ve işbirliğine değer verdi.

Einstein (soldan ikinci) ve Sommerfeld (soldan üçüncü) aynı masada

Sommerfeld yaşamı boyunca hem ülkesinden hem de yurtdışından çok sayıda ödül kazandı. 84 kez Nobel ödülüne aday gösterilse de hiçbir zaman Nobel ödülünü almadı. (Fizik alanında en çok aday gösterilen kişi rekoru kendisine aittir).

Sommerfeld, geçirdiği trafik kazası sebebiyle 1951 yılında 82 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

Yazan: Göktuğ DONK

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*