96 Milyon Gölge Topu

Su birçok alanda kullanılıyor:  Yangın söndürmede, diş fırçalamada,  tarımsal ürünleri sulamada. Örneğin bir kilo pirinç üretebilmek için yüzlerce litre su tüketilirken bir kilo sığır eti üretilebilmesi içinse binlerce litre su tüketilmektedir. Birçok alanda suya zorunluluk duyuyor ve tüketiyoruz. Her geçen dakika suyu gelecek nesillere bırakamayabileceğimizi düşünürken musluğu açık bırakabiliyoruz. Belki de şu beş dakika içerisinde üç bebeğin ölümü yetersiz su yüzünden gerçekleşti. Kısacası şöyle diyeyim insanlık bir bitki gibidir hem Güneş’e, hem toprağa hem de suya bağımlıdır ve bunları yanlış ve fazla tüketme lüksüne sahipte değildir şu an bahsedeceğim gölge topu projesi insanlığın gereksiz su tüketiminin önüne geçerek en çokta insanlığın sağlığını korumaya yönelik geliştirilmiş bir projedir.

Gölge topu projesi ilk defa Los Angeles’ın barajlarında uygulanmaya başlandı. Los Angeles Times’ın haberine göre, Belediye Başkanı Eric Garcetti (Erik Garsetti) barajların içerisindeki kanserojen maddeler ve bu maddeleri temizlemek için oluşan baraj boşaltımı sonucu kuraklığa karşı oluşturulan toplam maliyeti 300 milyon doları bulan ‘gölge topu’ projesini uygulamaya sürdü.

Gölge topları içerisinde uçmaması için belirli miktarda su doldurulmuş, küresel şekle sahip siyah bir elma olarak düşünülebilir ama küresel olduğu ayrıntısını unutmamak gerekir. Bu toplar XavierC şirketi tarafından yirmi beş yıla kadar ömrü olacağını söylüyor ayrıca ultraviyole ışınlara karşı olan özel bir kaplamaya sahip olduğunu da belirtmeden geçemeyiz.

 

 

 

 

Peki, gölge topları barajların üzerinde yer alarak barajın içerisindeki suyu neyden koruyor? Su kaynaklarında(çay, göl, baraj…) suyun temizlenmesi sebebiyle kullanılan klor ve ultraviyole ışınlarıyla (morötesi ışınlar) etkileşime geçip kanserojen olarak nitelendirilen bromatı oluşturuyor. Bromat potasyumdan oluşan ciddi bir kanserojen olarak kabul edilir. Bahsettiğimiz bu zararlı kanserojen madde sebebiyle 2007 yılında Los Angeles Su ve Enerji Departmanı 600 milyon galon suyu(sıvılar için kullanılan yaklaşık 4,5 litrelik ölçü birimidir.) boşaltmak zorunda kalmıştı. Kanserojen maddelerin barajlardan arındırılması için yaklaşık dört ay bir süre geçirilmiştir fakat gölge topu projesi sayesinde artık kanserojen maddeler kadar diğer zararlı mikroorganizmalarda sularımıza karışıp kirletemeyecek hale geldi. Gölge topları ultraviyole ışınların sudaki klor ile temasından şekli ve rengi sayesinde kaçındırıyordur. Peki ya Türkiye’deki barajlarda neden kullanılmasın…

Yazan: Beyza ÖZKUNDAKCI

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here