A Kan Grubundan Olanlar Dikkat: İnme Riski

A Kan Grubundan Olanlar Dikkat: İnme Riski

Baltimore’daki Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanlarının yaptıkları bir meta-analize göre, kan grubuyla ilişkili gen varyantları, 60 yaşından önce inme riskleriyle bağlantılı olabileceğini gösteriyor. Çalışmaya göre A kan grubuna sahip kişilerdeki gen varyantları inme geçirme riskini %16 oranında yükseltiyor. 

A Kan Grubundan Olanlar Dikkat: İnme Riski

Daha önce yapılan araştırmaya göre 0 olmayan kan grupları erken inme riskiyle ilişkilendirilmişti, ancak yapılan bu yeni çalışmaya göre, bu kan türleri arasında geç inme karşılaştırıldığında erken inme arasında daha güçlü bir bağlantı olduğunu ve riskin çoğunlukla A kan grubuyla ile doğru orantılı olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle, A ve 0 kan gruplarına bağlı gen varyantlarının, erken inme ile genetik olarak bağlantılı olanların neredeyse tamamını temsil ettiğini öne sürüyor. Bu gen varyantlarına sahip kişilerin kan pıhtıları geliştirmesi daha olası olduğunu ve bu da felce neden olabileceğini gösteriyor.

Meta-analizde Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’dan genetik ve iskemik inme üzerine 48 çalışma gözden geçirildi. Çalışmalara 16.927 felçli ve 576.353 felç geçirmemiş kişi dahil edildi. İnme geçirenlerden 5.825 kişi erken başlangıçlı inme geçirdi ve 9.269 kişi geç başlangıçlı inme geçirdi. Erken başlangıçlı inme, 60 yaşından önce meydana gelen iskemik inme ve 60 yaşından büyük geç başlangıçlı inme olarak tanımlandı.

Bilim insanları felçle ilişkili genetik varyantları belirlemek için tüm kromozomlara baktılar. Erken başlangıçlı inme ile A, AB, B veya O kan grubunu belirleyen geni içeren kromozom alanı arasında bir bağlantı keşfettiler.

Katılımcıları A, AB, B ve O kan gruplarına ayırdıktan sonra verileri yeniden derlediler ve bu kan gruplarının erken inme, geç inme ve inme geçirmemiş kişilerde prevalansını karşılaştırdılar.

Analizde, araştırmacılar, erken inme geçiren kişilerin, geç inme geçiren ve inme geçirmemiş kişilere kıyasla A kan grubuna sahip olma oranı yüksek ve 0 kan grubuna sahip olma olasılığının daha düşük olduğunu keşfettiler. 

Daha sonra, inme geçirmemiş 29.320 kişiyle erken felçli 5.825 kişiyi karşılaştıran Avrupa kökenli insanlara odaklandılar. Orada, meta-analiz, erken felçli kişilerin %48‘inin A kan grubuna sahip olduğunu, buna karşılık geç felçli kişilerin %45‘inin ve inme geçirmemiş kişilerin %44‘ünün de A kan grubuna sahip olduğunu buldu. Ayrıca, erken inme geçirenlerin %35‘inin 0 kan grubuna sahip olduğunu, geç inme geçirenlerin %39‘unun ve inme geçirmeyenlerin %41‘inin 0 kan grubuna sahip olduğunu hesapladılar.

Cinsiyet de dahil olmak üzere çeşitli faktörleri ayarladıktan sonra, bilim insanları  A kan grubuna sahip olanların, diğer kan gruplarına sahip kişilere göre erken felç geçirme riskinin %16 daha yüksek olduğunu buldular. Öte yandan, 0 kan grubuna sahip olanların, diğer kan gruplarına sahip kişilere göre felç geçirme riski %12 daha düşüktü.

Blood Type Linked to Risk of Stroke Before Age 60, 12.08.2022, SciTech Daily

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*