Aç Bakteriler Daha Fazla Zehir Üretiyor

Aç Bakteriler Daha Fazla Zehir Üretiyor

Gıda zehirlenmesinin başlıca nedenlerinden biri de Clostridium perfingens isimli bakteridir. Bu bakterinin çoğaldığı bir yiyecek yendiğinde, bir kaç saat içinde Niğde ve bağırsak rahatsızlığı yaşanabilir. Bu bakteri bağırsaktaki hücreleri delerek ishale yol açar. Endistüriyel tavukçulukta da bu bakteri tehlike saçar. Yılda 6 milyar dolarlık zarara neden olan bakteri, hayvancılıkta antibiyotiksiz üretimi engelliyor. Fakat Clostridium perfingens bakterisi zehir üretmez.

ABD Wilmington IFF Sağlık ve Biyoloji Bilimleri Kurulu’ndan Ryan McNuly ve çalışma arkadaşları, hangi genlerin aktif olduğu ve işlevini ayrı ayrı analiz ettiler. Bilim insanlarının beklediğinden daha farklı davranan bakteriler incelendiğinde genetik olarak benzerlik gösterse de, davranışları farklılık gösterdi. Bir gen okunduğunda hücre ilk olarak haberci RNA (mRNA) olarak bir plan oluşturur. Bu üretilecek olan gen ürününü yapı planını içerir. Hangi genlerin etkin olduğuna görmek için, hücrenin transkriptomunu (hücrede üretilen RNA moleküllerini) analiz etmek gerekir.

Aç Bakteriler Daha Fazla Zehir Üretiyor

Bilim insanlarının geliştirdiği ProBac-seq isimli yeni yöntem, bakteri hücrelerin küçük damlacıklar ile ayırmayı, her birini ayrı ayrı işaretlemeyi ve sonrasında transkriptomu otomatik olarak analiz etmeyi sağlıyor. Dolaysıyla bir bakteri popülasyonunun belirli alt gruplarında farklı genlerin diğerlerinden daha aktif olup olmadığı belirleyebiliyor.

Clostridium perfingens bakterisinin ProBac-seq ile analizinde, tüm bakterilerin belli oranda zehir ürettiği fakat sadece %43’ünün daha fazla zehir ürettiği ortaya çıktı. Bilim insanları daha sonraki aşamalarda benzer mekanizmaların diğer hastalıklarda da olup olmadığını araştıracaklar.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Probe-based bacterial single-cell RNA sequencing predicts toxin regulation, 03.03.2023, National Library of Medicine

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*