Ahtapotlardan İlham Alanan Eldiven

Ahtapottan ilham alan emicilerle donatılmış bu dalış elbisesi eldiveni, farklı malzemelerden yapılmış hem kavisli hem de düz nesnelere yapışabilir. VİRGİNİA TECH İÇİN ALEX PARRİSH'İN FOTOĞRAFI - Ahtapotlardan İlham Alanan Eldiven

Ahtapotlardan İlham Alanan Eldiven

Ahtapottan İlham Alan Bu Eldiven, İnsanların Kaygan Nesneleri Kavramasına Yardımcı Oluyor

Araç, arama kurtarma çabalarında ve su altında çalışan bilim insanlarına faydalı olabilir.

Ahtapottan ilham alan emicilerle donatılmış bu dalış elbisesi eldiveni, farklı malzemelerden yapılmış hem kavisli hem de düz nesnelere yapışabilir. VİRGİNİA TECH İÇİN ALEX PARRİSH’İN FOTOĞRAFI – Ahtapotlardan İlham Alanan Eldiven

Yeni bir yüksek teknoloji eldiven tamamen berbat ve bu iyi bir şey.

Her parmak ucu, ahtapot kollarındakilerden ilham alan bir emici ile donatılmıştır. Araştırmacılar 13 Temmuz’da Science Advances’te bu emicilerin insanların kaygan, su altı nesnelerini çok sıkmadan yakalamasına izin verdiğini bildirdi.

Blacksburg’daki Virginia Tech’ten makine mühendisi Michael Bartlett, “Sualtındaki şeyleri kavrayabilmek arama ve kurtarma için iyi olabilir, arkeoloji için iyi olabilir [ve] deniz biyolojisi için iyi olabilir” diyor.

Eldivendeki her emici, ince, esnek bir kauçuk tabaka ile kapatılmış ahududu büyüklüğünde bir kauçuk konidir. Bir enayideki havayı boşaltmak, kapağını vantuz gibi yüzeylere yapışan içbükey bir şekle sokar. Havayı enayi içine geri pompalamak, kapağını şişirerek yüzeylerden fırlamasına neden olur. Her parmak ayrıca yakındaki yüzeyleri algılayan Tic Tac boyutlu bir sensörle donatılmıştır. Sensör herhangi bir nesnenin önceden belirlenmiş bir mesafesine geldiğinde, o parmağın üzerindeki emiciyi yapışkan moda geçirir.

Bartlett ve meslektaşları, eldiveni oyuncak araba, plastik kaşık ve metal kâse gibi su altındaki nesneleri toplamak için kullandı. Bartlett, her emicinin açık havada yaklaşık bir kilogram kaldırabileceğini ve yüzdürme sayesinde su altında daha fazla kaldırabileceğini söylüyor. Daha fazla emici eklemek, eldivene daha da güçlü bir tutuş sağlayabilir.

Ahtapottan ilham alan eldiven, ahtapotların ve diğer kafadanbacaklıların yapabileceklerinin yüzeyini zar zor fırçalıyor. Ahtapotlar, deniz tabanını hissetmek ve avlarını yakalamak için sekiz kolları boyunca binlerce emiciyi ayrı ayrı kontrol edebilir. Enayiler bunu yalnızca dokunsal sensörler kullanarak değil, aynı zamanda çevrelerini “tatlayan” kimyasal algılayıcı hücreler kullanarak da yaparlar.

Yeni eldiven, parmakları fazladan dile çevirmekten çok uzak. Ancak Bartlett, emicilerin yalnızca belirli malzemelere yapışmasını sağlamak için kimyasal sensörler ekleme olasılığını merak ediyor.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Referans

ST Frey ve ark. Akıllı ve hızla değiştirilebilen su altı yapışması için ahtapottan ilham alan yapışkan kaplamalar. Bilim Gelişmeleri. 13 Temmuz 2022’de yayınlandı.

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 153 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*