Daha Fazlası

  Akıl Hastalığının Babası: Fregoli Sendromu

  Akıl Hastalığının Babası: Fregoli Sendromu

  Fregoli Sendromu, kişinin etrafındaki insanların kılık değiştirerek kendini aldattığını düşündüren psikolojik bir hastalıktır. Bir delüzyon olarak da tabir edilebilir. Fregoli Sendromu yaşayan kişiler etrafında gördüğü insanların aslında aynı kişi olduğunu ve kılık değiştirip onu takip ettiğini düşünür. Fregoli Sendromu görülen insanlarda yaşadıkları korku ile takip edildiğini düşündüğü kişiler tarafınca taciz edildiğini düşünüyor ve bazı paranoyalara giriyor.

  Fregoli Sendromuna yakalanmış biri en yakın arkadaşını, eşini veya çocuklarını dâhil tehdit olarak algılıyor. Genel olarak çok nadir görülen ve nörolojik bir rahatsızlık olan Fregoli Sanrısı, bir başka deyişle bir kişinin yüzünü dışardaki herkesin yüzünde görmek, hatta herkesin birbirinin kopyası olduğunu sanmaktır. Böylece bu insanlar kuşkuculuğun doruklarında yaşayan birer hastalıklı ruhlara dönüşür.

  Türkçeye Binbir Surat Sendromu olarak giren bu hastalık ismini İtalyan aktör Leopoldo Fregoli’den alır. Fregoli bir oyununda sahnede çok hızlı bir şekilde kılık değiştirerek farklı insanları canlandırır. Sendrom ilk defa 1927’de genç bir kadının tiyatroda izlediği aktör tarafından takip edildiğini iddia etmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu sanılan tiyatro ise Fregoli’nin bizzat canlandırdığı tiyatrodur. Yani özetle hasta kadın Fregoli’nin kendisini takip ettiğini düşünmektedir.

  Tanıştığımız veya görüştüğümüz herkes ile ilgili kafamızda bir düşünce oluşur. Fregoli Sanrısı yaşayanlar ise bunları hatırlarken beyindeki limbik sistem olarak bilinen duyguları/içgüdüleri kontrol eden bölgeyle kuvvetli bir bağ kurmaktadır. Yakınlık kurduğumuz insanlarla iletişim halindeyken bu imbik sistemi vücutta bazı değişiklikler yaratır. Limbik sistemin vücutta gerçekleştirdiği bu değişiklikler, gördükleri herkese karşı meydana gelmektedir. Bu sebeple bir yanılsamaya neden olan beyin herkesi aynı kişi sanmakta ve “Böyle hissediyorsam, bu o” algısına yol açmakta ve sanrı ortaya çıkmaktadır.

  Genel olarak bu hastalığın sebebi tam olarak bilmemekte olup araştırmalar devam etmektedir. Olayın bilimsel boyutuna değinecek olursak Nörolog Ramachandran bu sendromun yüz tanıma alanları ve amigdala arasındaki bağlantıların aşırılığından kaynaklandığını tahmin etmektedir. Şu ana kadar yapılan araştırmalarda varılan küçük bir sonuç ise hastalığın beyindeki lezyonlardan oluşabileceği kanısıdır. Bu kişiler hatıralarındaki yerleri, nesneleri ve olayları tam olarak hatırlayamayabilirler. Buradan yola çıkarak bilim insanları Bağlantı merkezlerindeki sorunların bu sendroma yol açabileceğini düşünmektedir. Bağlantı merkezleri kişinin etrafındaki her şeyle ilgili bilgilerin birbirine bağlandığı biyolojik noktalardır. Bu yapılar zarar görürse yapılan eşleştirmeler de hatalı olur.

  Bilimle kalın…

  Yazan: Hasan SALHİ

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  YouTube Kanalımız

  Hasan Salhi (Bronz Yazar)
  Merhaba. Celal Bayar Üniversite'sinde endüstri mühendisliği öğrencisiyim. Her zaman kaliteli ve özgün içerik hazırlamaya çalışıyorum Teşekkürler.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: