Alfred Russel Wallace Kimdir?

Alfred Russel Wallace Kimdir?

Alfred Russel Wallace 1823’te Galler’de doğmuş ve yaşamı süresince çok yönlü bir insan rolünde bulunmuştur. Doğa bilimci, coğrafyacı, antropolog ve biyoloji alanlarında çalışmalar yapmış ancak bu dallar arasında en çok ilgi gösterdiği branş biyoloji olmuştur.  Proje arkadaşı Charles Darwin’in yaptığı gibi Dünya’yı dolaşarak farklı bölgelerdeki canlıları araştırarak not almıştır.

 Wallace bu inceleme için Endonezya ve Filipinlerde çeşitli türdeki canlıların gözleminde bulunmuştur. Bu süreçte hastalanması sonucu İngiltere ye tekrar dönecekken yolculuk yaptıkları gemi yanarak Atlantik’in bilinmezliği içerisine gömülmesiyle Wallace’ın edindiği tüm notlar da beraberinde Atlantik’in derinliklerinde silinmiştir. Örneklerini sigortalatmış olan Wallace yaşanan bu durum dolayısıyla belli miktar para almıştır. Fakat edindiği araştırmalarının kaybolması sebebiyle bir sefer daha düzenler. Bu yolculuk ise onu Güneydoğu Asya’ya götürür.  Birkaç yolculuktan sonra ise canlıların zamanla değiştiğini yeni özellikler aldığını ve farklılaştığını fark eder fakat bu durumun nasıl gerçekleşebildiğini açıklayamaz. En sonunda türlerin adaptasyon sonucu evrimleştiğini kabul eder.

Darwin’inde bu konu üzerine çalıştığını bilen Wallace Darwin’e gönderdiği mektubundan sonra beraber bu konu üzerinde çalışmaya başlarlar fakat 1859’da Darwin’in yazıp yayımlattırdığı “Türlerin Kökeni” adlı kitabıyla Wallace Darwin’in gölgesinde kalır. Fakat o dönemde Wallace’ın insanlara kendi yazılarını duyurmamasının sebebi ise çevreden göreceği tepkilere karşı kalmamak istememesidir.

Darwin ile Wallace arasında evrim teorisiyle ilgili bazı fikir uyuşmazlıkları da bulunmaktaydı. Darwin ruh ve soyut kavramlara inanıyor ve evrimin tanrı tarafından verildiğini fakat ruhun evrim ile ilişkilendirilemeyeceğini savunurken Darwin ise zihninde evrime dâhil olduğunu savunmaktaydı.

Aldığı Ödüller

  • Kraliyet Madalyası (1868)
  • Société de Géographie Altın Madalyası (1870)
  • Darwin Madalyası (1890)
  • Kurucu Madalyası (1892)
  • Linnean Madalyası (1892)
  • Copley Madalyası (1908)
  • Altın Darwin-Wallace Madalyası (1908)
  • Liyakat Nişanı (1908)

Alfred Russel Wallace, İngiltere’de 7 Kasım 1913 tarihinde 90 yaşında hayatını kaybetti. Öldüğünde ise tanınan en ünlü biyologdu.

Yazan: Beyza ÖZKUNDAKCI

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*