Alışılmışın Dışında Bir Keşif, Dev Bir Yörüngede Bir Cüce

Alışılmışın Dışında Bir Keşif, Dev Bir Yörüngede Bir Cüce

Dove takımyıldızındaki kırmızı cüce yıldız NGTS-1, yaklaşık olarak Jüpiter’in büyüklüğünde ve kütlesinde olan bir gezegenin yörüngedir. Bu nadir görülen bir çiftleşmedir, çünkü çoğunlukla bu cüce yıldızların etrafında, yeryüzünün büyüklüğünde ve kütlesinde olan kaya gezegenleri vardır.

Güney takımyıldızındaki Güvercin (Latin: Columba), bizden yaklaşık 730 ışık yılı uzaklıkta, kırmızı cüce yıldız NGTS-1’dir. Çok yakın mesafedeki olağanüstü büyük ve devasa bir gezegenle çevrilmemiş olsa idi, bu özel bir şey değildi.

NGTS-1b adındaki eşi de, Jüpiter’in 1.3 kat çapında ve kütlesi Jüpiter`in yaklaşık% 80’ini cıvarındadır. Jüpiter gibi, NGTS-1b de katı bir yüzeye sahip olmayan bir gaz devidir. Gezegen, bir devinim için, yalnızca 2,65 güne ihtiyaç duyuyor, ortalama yüzeyi sıcaklığı 520 derece Celsius civarındadır. Böylece, bildiğimiz kadarıyla yaşam için uygun değildir.

NGTS-1, Şili’deki Cerro Paranal’ da bulunan “Yeni Nesil Transit Anketi” teleskop ağıyla keşfedildi.

Alışılmışın Dışında Bir Keşif, Dev Bir Yörüngede Bir Cüce
Bilim insanları, evrende yalnız mıyız? Bu soruyu cevaplamak için aslında ufkumuzu ne kadar dar tuttuğumuzu bu olağan dışı durumdaki gezegen ve yıldız ilişkisi keşfi ile daha iyi anladık. Şu ana kadar uzaylı aramamız başarısız olduk.  Ancak uzaktaki dış gezegenler yaşamın vahası olabilir.. Uzaylı güneş sistemlerinin yaşanabilir alanlarına giden yolculukta olağanüstü koşullarda yıldızlar ve etrafında dolanan olağanüstü  gezegenlerde de yaşam bulma ihtimalimizin olduğunu hesaba katıyoruz artık, açıklamasında bulundular.

 

Bu yıldız sistemi hakkında alışılmadık olan şey, merkezin yıldızına kıyasla gezegenin olağanüstü büyüklüğüdür. Yıldız, güneşin çapının yaklaşık yüzde 58’ini oluşturur ve kütlenin yaklaşık yüzde 62’sini içerir.

 

Şimdiye kadar gözlemlenen çoğu durumda, kırmızı cüceler az ya da çok kütleli kaya gezegenleri ile çevrilidir ve boyutları ve kütleleri yeryüzüne benzemektedir. Şu ana kadar yalnızca iki tane daha Kırmızı Cücenin dev gezegenler etrafında, keşfedildiği biliniyor; Bununla birlikte, NGTS-1 sistemi en kapsamlı sistemi içermektedir.

 

Özgün Çeviri: İ. Kaya

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*