Altın Dilli Mumya Bulundu

Altın Dilli Mumya Bulundu 

Mısır’ın batısındaki İskenderiye kentindeki Taposiris Magna tapınağında kazı yapan arkeologlar, altın dilli 2 bin yıllık bir mumya ortaya çıkardılar.

Altın Dilli Mumya Bulundu

İskenderiye’nin Taposiris Magna tapınağındaki kazı çalışmalarında, Antik Yunan ve Roma dönemlerinden kalma, 16 mumya bulundu. Eserler arasında ağzında dile benzeyen altın nesne bulunan bir mumya, geçmiş ritüellerden bir ipucunu daha günümüze taşıdı. Çalışmaları yürüten uzmanlar, bu altın dilin amacının mumyanın, ölülerin yargıcı olarak bilinen Osiris tanrısıyla konuşabilmesi için konduğunu düşünüyor.

Diğer 15 mumya da 2.000 yıl öncesine dayanıyor ve dikkate değer bir hazine içeriyor. Birinde, kadın bir mumya vücudunun çoğunu kaplayan ve gülümserken onu bir başlıkla tasvir eden bir ölüm maskesi takıyor.  

Ölüm Maskesi Takan Kadın Mumyası

Mumyalardan ikisi, bilim adamlarının şu anda analiz edip deşifre ettiği parşömen kalıntılarıyla birlikte bulundu. Açıklamada, bu mumyalardan birini çevreleyen sıvalı katmanların veya kartonajın altın Osiris süslemelerine sahip olduğu belirtildi. 

Ölen kişiyi tasvir eden birkaç heykelin kalıntıları da yakın zamanda bölgede bulundu.

Araştırmacılar ayrıca bölgede gömülü insanları tasvir eden birkaç heykel buldular; Heykeller o kadar iyi korunmuş ki, bireyin saç stillerini ve başlıklarını hala seçebiliyorsunuz. Heykeller insanlara yüzlerinde gülümseme olmadan resmi bir görünüm veriyor.  

Bu heykel, ölenlerden birini, saç modeli ayrıntılı olarak gösterilen bir adamı tasvir ediyor. ( C: Egyptian antiquities ministry)

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*