Daha Fazlası

  Altın Dünya’da Üretilebilir mi?

  Altın Dünya’da Üretilebilir mi?

  Altın, doğada serbest halde bulunan kimyada “Au “sembolüyle gösterilen kimyasal bir tür elementtir. Simyacıların (alşimistlerin) ilgisini parlak sarı rengiyle ve saf halinin yumuşak olmasından dolayı kolayca biçimlendirilmesiyle çekmiştir.  Altın paslanmaması, biçimlendirilmesi ve parlaklığı gibi birçok özellikle günümüze kadar en kıymetli metaller arasındadır. Simyacılar bu değerli metali Dünya’da üretebilmek için birçok çalışma yapmış fakat başaramamışlardır.  Oysa şu an üretilmesi mümkün olan bu metali görmek için her şeylerini verebilirlerdi. Peki, altın nereden geliyor ve Dünya’da üretilebilir mi?

  Altın, diğer metaller gibi yerküre içerisinde üretilmemiştir. Süpernova patlamaları olarak bildiğimiz yüksek miktarda enerji yayan yıldız patlamaları sonucu oluşur. Yıldızlar ise en temel element olan hidrojenden oluşmuşlardır. Yüksek kütlesel çekim elementlerin sıkışmasına sebep olur, bu da nükleer füzyonun gerçekleşme sürecini etkiler. Milyonlarca yıl sonra ise hidrojen elementi füzyon dediğimiz iki hafif elementin nükleer reaksiyonlar sonucu birleşerek daha ağır bir element oluşturması olayı elementin ağır metallere dönüşmesiyle gerçekleşmiş olur.

  Nükleer füzyonun enerji salınımı azaldıktan sonra içine doğru çöker fakat bu olay yıldızın patlaması ve süpernova oluşumuna yol açar.  Yıldızın gösterdiği yüksek basınç Atom içerisinde bulunan atom altı parçacıkların düzenini bozar. Artı yüklü olan protonlar ile negatif yüklü olan elektronlar çekirdek kısmına geçerken nötr konumunda olan nötronda demirler ile birleşir. Çok sayıda nötron ile demirin birleşmesi sonucu ağır elementler oluşur. Yıldızların patlaması sonucu çok uzaklardan bulutsular vb. aracılığıyla gelen bu element Dünya da milyarlarca yıl sonra madencilikte elde edilebiliyor hale gelmiştir.

  Parçacık Hızlandırıcı

  Altını Dünya da üretebilir miyiz? Yüklü parçacıkları yüksek hızlara çıkarmak için kullanılan  parçacık hızlandırıcılar aracılığıyla altının her atomu için uğraşarak altın meydana getirilebilir fakat her atom için çok uzun vakit verileceğinden dolayı üretimi çözümler arasında yer almaz. Dünya içerisinde yer alan altınları bulmak üretimine göre daha mantıklı bir çözüm yoludur. Okyanuslarda yer alan altın taneciklerini toplamak daha maliyetli olmasına rağmen üretiminden daha kısa süreceği bir gerçektir.

  Yazan: Beyza ÖZKUNDAKCI

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  Kaynak****

  YouTube Kanalımız

  Beyza Özkundakcı (Bronz Yazar)
  Atakent Anadolu Lisesi'nde öğrenci. Bilime ve teknolojiye meraklı.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: