Amazon Ormanları Katlediliyor!

Amazon Ormanları Katlediliyor!

Amazon ormanları geçtiğimiz on yıl boyunca en yüksek tahrip edilme seviyesine ulaştı. Brezilya hükümeti 2009 yılında Amazon ormanlarındaki katliamı 2020’ye kadar yüzde 80 oranında azaltma taahhüdünde bulunmuştu. Fakat brezilya uzay ajansı uydularından gelen bilgilere göre ormansızlaşmanın son derece arttığı görüldü.

Ağustos 2018 ile Temmuz 2019 Arasında Neredeyse 10.000 kilometre kare kadar orman kayıp oldu. Bu oran 2008’deki tablodan beri en kötüsü.

2008’de kerestecilik ve yangınlar sonucu dünyanın en büyük yağmur ormanını telef edilmişti. bir önceki yıla kıyasla, o dönemde yüzde 29,5 oranında 9762 kilometrekareye kadar orman heba olmuştu. 2012 ile 2018 yılları arasında ise ortalama 6727 kilometrekare heba olmuştu.

Gözlemciler, bunun Son yirmi yılda görülen en büyük artış olduğunu söylediler.

Brezilya Uzay Ajansının eski müdürü olan Gilberto Camara yaşananların “korkunç” olduğunu tweetledi ve bu sözleriyle Gündeme oturdu.

 Camara aynı zamanda gelecek yıl herhangi bir önlem alınmazsa yangınların 12.000 kilometrekareye kadar yayılabileceğini söyledi.

Bu rakamlardan bağımsız olarak sadece bu yıl Amazon ormanları ağustos ve ekim aylarında tarihindeki en kötü ormansızlaşmalardan birini gördü.

Her ne kadar Amazon ormanlarını Koruyan kanunlar olsa bile Brezilya’da hala ağaçlar katledilmeye devam ediyor.

Brezilya hükümetinin yeterince baskın olamaması kerestecilik işlemlerinin artmasına yol açtı. Sadece bu yıl Amazon ormanlarında 180.000’den fazla yangın kaydedildi. Bu azımsanmayacak kadar sayıda yangın sonucunda Brezilya Hükümeti küresel bir dikkati ve baskıyı üzerine çekiyor.

Brezilya çevre bakanı Ricardo Salles de bu durum karşısında şu sözleri söyledi:

Ormansızlaşmanın şu an ki hükümetin devralmasından çok önce yani 2012’den beri arttığı öne sürdü.

Buna karşı olarak da Oxford Üniversitesi’nden Erika Berenguer “Evet, öyleydi fakat sabit bir artış oranı vardı. Fakat bu kadar büyük bir artış yoktu. Bu apaçık insanları yanlış yönlendirmektir.” dedi

Çeviren: Cemil KIRAÇ

New Scientist Dergisi, Kasım 2019 sayısından çeviridir.

Yazan: Adam VAUGHAN

YouTube Kanalımız

 

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*