Annesinden 1.5 Ay Büyük Olan Bebek Dünyaya Geldi

Emma Wren Gibson, 26 Ekim’de 27 yıl boyunca dondurulmuş bir embriyodan doğan kız kardeşi Molly Everette Gibson ile poz veriyor.

ABD’nin Tennessee eyaletinde 28 yaşındaki bir kadın, 28 sene önce dondurulan bir embriyoyla hamile kalarak bir çocuk dünyaya getirdi.

25 Kasım 1992 doğumlu olan anne Tina Gibson, 2017’de 25 yıl önce dondurulmuş olan bir embriyodan Emma adında bir bebek dünyaya getirmişti. Şu anda 4 yaşına giren ve sağlıklı olan bebek Emma’nın embriyosu, annesinin doğumundan 1.5 ay önce dondurulmuştu.

Tina ve Ben Gibson çifti bu defa da Şubat 2020’de evlat edinmeye karar verdi. Anne Tina Gibson Ekim 2020’de, embriyosu Ekim 1992’de dondurulan embriyodan Molly adında başka bir bebeği de dünyaya getirdi. Şu anda 5 aylık olan bebek Molly Everette Gibron bu gelişmeyle birlikte en uzun süre dondurulmuş ve doğumla sonuçlanan embriyo alanında rekor kırdığına inanılıyor.

 Annesi bir yaşındayken donmuş bir embriyodan gelen bebek Molly ile tanışın

Annesinden 1.5 Ay Büyük Olan Bebek Dünyaya Geldi.

Molly Everette Gibson’ın Ekim ayında doğmasına yol açan embriyo yolculuğuna 1992’de, dondurulup Midwest’deki kriyojenik bir dondurucuya konulduğunda başladı.

2012’de bir sıvı nitrojene paketlenene ve FedEx aracılığıyla bir embriyo evlat edinme tesisine gönderilinceye kadar soğuk kış uykusunda kaldı. Şubat ayında bir jinekolog onu kış uykusundan uyandırdı ve beş yıldır  bebek için dua eden Tina Gibson’ın rahmine transfer etti.

Gibson ailesine bu fikri Tina Gibson’nın babası bahsetmiş. Gibson ailesi de bu konuyu düşünmeye başlamışlardı. 29 yaşındaki Gibson ve kocası Ben Gibson,  in vitro fertilizasyon (tüp bebek ) peşinde koşan çiftlerden kalan uterus embriyolarına implante etmeyi içeren, embriyo evlat edinme hakkında aylarca süren bir araştırma yaptıktan sonra NEDC’ye başvurdu .

NEDC kısa süre sonra ismi Emma olan 24 yaşındaki embriyoyu ona transfer etti ve 2017 yılında bilimsel olarak annesinden 1.5 ay büyük olan Emma dünyaya gözlerini açtı.

Tina Gibson ve 36 yaşındaki kocası geçen yıl başka bir bebekleri daha olsun istedi ve yine Ulusal Embriyo Bağış Merkezin (NEDC)’ne başvurdular. NEDC Tina’nın rahmine Emma’nın genetik kardeşi olan embriyoyu transfer etti ve dokuz ay sonra yaklaşık 6 kilo ağırlığında Molly bebek dünyaya geldi.

ABD’li Ulusal Embriyo Bağış Merkezi (NEDC) bünyesinde dondurulmuş embriyoyla 700’den fazla doğum gerçekleşti

NEDC Laboratuvarları Başkanı Dr. Carol Sommerfelt 2017 yılında Emma bebek doğduğunda NEDC tarafından saklanan tüm embriyoların yaklaşık yüzde 75’inin çözülme ve transfer sürecinde hayatta kaldığını ve tüm implantların yüzde 25 ila 30 oranında başarılı olduğunu söyledi.

ABD’nin Tennesse eyaletindeki Knoxville şehrinde bulunan Ulusal Embriyo Bağış Merkezi’nde (NEDC) embriyo bağışıyla 700’den fazla başarılı hamilelik ve doğuma imza atıldı.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

Kaynak*****

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here