Antik Bakteriler Mars Yüzeyinin Altında Kalabilir

Yeni bir çalışma, bu Deinococcus radiodurans'a benzer radyasyona dayanıklı bakterilerin , Mars'ın sert, dondurucu ortamında hayatta kalmak için özellikle uygun olacağını öne sürüyor. MİCHAEL J. DALY/USU

Antik Bakteriler Mars Yüzeyinin Altında Kalabilir

Radyasyona dayanıklı mikroorganizmalar, orada yüz milyonlarca yıl hayatta kalabilir.

Yeni bir çalışma, bu Deinococcus radiodurans’a benzer radyasyona dayanıklı bakterilerin , Mars’ın sert, dondurucu ortamında hayatta kalmak için özellikle uygun olacağını öne sürüyor. MİCHAEL J. DALY/USU – Antik Bakteriler Mars Yüzeyinin Altında Kalabilir

Radyasyona dayanıklı mikroorganizmalar, Mars’ın yüzeyinin altında yüz milyonlarca yıl yaşayabilir ve kısmen Kızıl Gezegenin soğuk ve kurak koşulları sayesinde sezgilere aykırı bir şekilde bugün de varlığını sürdürebilir.

Soğuk ve kuru olmasının yanı sıra, Mars yüzeyi sürekli olarak kozmik ışınlar, yüklü parçacıklar ve uzaydan gelen diğer radyasyonlarla bombardımana tutuluyor. Önceki çalışmalar, kurutmanın dokularındaki diğer hayati moleküllerin yanı sıra proteinlere ve DNA’ya zarar verebilecek yüksek oranda reaktif oksijen içeren kimyasalların üretimini sınırlayarak bir mikroorganizmanın hayatta kalma potansiyelini büyük ölçüde artırdığını göstermiştir. Araştırmacılar, Mars’ta böyle bir saldırıya karşı mikropların ne kadar süre hayatta kalabileceğini görmek için beş tür bakteri ve bir tür maya kuruttular, onları -80°C’de depoladı ve ardından ışınladı. 

Deneyler, mikropların bazılarının yalnızca birkaçının on binlerce yıl boyunca yaşayabilir kalabileceğini gösterdi. Ancak bir tür Deinococcus radiodurans, özellikle bazı bilim insanlarının “Bakteri Conan” olarak adlandırdığı radyasyona dayanıklı bir yunus 10 metre veya daha fazla toprak derinliklerinde radyasyondan korunursa 280 milyon yıl kadar hayatta kalabilir, fizikokimyager Brian Hoffman ve meslektaşları 25 Ekim’de Astrobiology’de çevrimiçi rapor veriyor.

D. radiodurans, her hücrede birden fazla kromozom kopyası ve diğer genetik materyalin yanı sıra DNA’ya zarar veren kimyasalların uzaklaştırılmasına yardımcı olan yüksek seviyelerde manganez içeren antioksidanlar bulundurarak radyasyon hasarına direnir. Benzer mikroorganizmalar Mars’ta evrimleşmiş olsaydı, onlar da uzun süreler boyunca, hatta muhtemelen şimdiye kadar hayatta kalabilirlerdi ki bu “olasılık değil ama imkânsız değil” diyor, Evanston, III’deki Northwestern Üniversitesi’nden Hoffman.

Mars’ta evrimleşen mikroorganizmallar en sonunda zorlu koşullara yenik düşse bile, proteinlerinin veya diğer makromoleküllerin kalıntıları kalabilir bu, uygun ekipmanla donatılırsa gelecekteki görevlerin eski yaşamın bu belirtilerini tespit edebileceğine dair umut verir.  

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Alıntılar

WH Horne ve ark. Kuruma ve donmanın mikrobiyal iyonlaştırıcı radyasyonun hayatta kalması üzerindeki etkileri: Mars numunesi dönüşü için hususlar. Astrobiyoloji. 25 Ekim 2022’de çevrimiçi yayınlandı. doi: 10.1089/ast.2022.0065.

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 150 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*