Antik Gübre, Epipaleolitik Hayvancılık Hakkında Yeni Bilgiler Veriyor

Antik Gübre, Epipaleolitik Hayvancılık Hakkında Yeni Bilgiler Veriyor

Antropogların bulduğu bilgilere göre şimdiye kadar tarımdan sonra hayvancılığın başladığını düşünüyorduk.

Antik hayvan gübresindeki minik kristaller, Suriye’deki Abu Hureyra’daki avcı-toplayıcıların 12.800 ila 12.300 yıl önce evlerinin hemen dışında az sayıda hayvan beslemiş olabileceğini öne süren yeni bir analizde kilit kanıt olarak hizmet ediyor. Bu hayvancılıkla ilgili şimdiye kadar bulunan en eski kanıttır.

Abu Hureyra, avcılık ve toplayıcılıktan çiftçilik ve hayvancılığa geçişi kapsayan, binlerce yıldır işgal edilen bir arkeolojik sit alanıdır. Birçok arkeolojik alanda bu geçişi araştıran geniş bir araştırma grubu olsa da, büyük ölçekli hayvancılıktan önce gelmiş olabilecek erken dönem hayvan yönetimi uygulamalarının tamamı da dahil olmak üzere belirli bir zaman çizelgesi hakkında belirlenecek çok şey var.

Bu geçişe yeni bir ışık tutmak için Smith ve meslektaşları antik hayvan gübresine yöneldiler. Spesifik olarak, Abu Hureyra’da gübre sferülitlerinin (hayvanların dışkısında bulunan küçük kalsiyum karbonat yığınları) varlığını analiz ettiler ve bu kanıtı diğer arkeolojik, arkeobotanik ve zooarkeolojik kanıtların yanında değerlendirdiler.

Analizleri, Ebu Hureyra’yı 12.800 ila 12.300 yıl önce (Epipaleolitik dönemde) işgal eden insanların yakıt olarak gübre yaktığını ve muhtemelen koyunları evlerinin hemen dışında tuttuklarını gösteriyor. Kanıtlar daha sonra, Neolitik yerleşimcilerin gübreyi yakıt olarak kullanmaya devam ettiklerini ve ayrıca onu alçı zeminler hazırlamak için kullandıklarını gösteriyor. Sahadaki sferülit seviyelerinde müteakip bir düşüş, hayvanların meskenlerden daha uzağa sürüldüğü daha büyük ölçekli artışa karşılık gelebilir.

Bu bulgular, insanların bitki yetiştiriciliğinin gelişimi sırasında veya hatta öncesinde hayvan yönetimi uygulamaları geliştirmeye başlamış olabileceği olasılığını destekleyen küçük ama giderek artan bir kanıt kümesine katkıda bulunarak, ekimin önce başladığı şeklindeki yaygın görüşe meydan okuyor.

Araştırmacılar, Abu Hureyra’daki geçmişteki hayvan varlığını keşfetmeye devam etmeyi planlıyorlar ve benzer erken hayvan bakım uygulamalarının Güneydoğu Asya’daki diğer bölgelerde ne kadar yaygın olabileceğini belirlemek için ek araştırmalara ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar. Bu tür araştırmalara, bu çalışma için geliştirilen eski gübreyi modern gübreden ayırt etmek için yeni bir yöntem yardımcı olabilir.

Araştırmalar göre, yakın zamana kadar, arkeologların, tam teşekküllü hayvan evcilleştirme ve gütme öncesi hayvan bakımıyla ilgili en eski deneyleri incelemelerine olanak sağlayacak bir yöntem bulmak zordur. Bu nedenle hayvan kalıntılarının olduğunu görmek gerçekten heyecan verici. Gübre, insanların hayvanlarla erken dönemdeki farklı etkileşim biçimlerini takip etmemize yardımcı olabilir. Avcı-toplayıcıların 12.800 ila 12.300 yıl önce canlı hayvanları Ebu Hureyra’ya getirdiklerini ve onları kulübelerinin dışında tuttuklarını fark etmek oldukça şaşırtıcıdır.. Bu neredeyse Fırat Vadisi için bekleyebileceğimizle uyumlu olmasına rağmen, başka yerlerde gördüklerimizden 2000 yıl öncedir.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak

Antik gübre, Epipaleolitik hayvan bakımı hakkında neler ortaya koyuyor? PHYSorg, 14 Eylül 2022.

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*