Antimadde Nedir?

Antimadde Nedir?

Antimaddeyi anlatmadan önce şunu anlamanızı isterim.

Antimadde bir tez veya bir düşünce değil. Antimadde başlı başına fiziksel bir olgu.

İlk defa 1928 yılında ünlü İngiliz fizikçi Paul Dirac, elektron gibi parçacıkların ışık hızına yaklaştığında nasıl davrandığını hesaplarken ortaya kısa ama kapsamlı bir denklem çıkarıyor ve antimaddeyi matematiksel olarak ortaya çıkarıyordu. Fakat o günün teknolojisiyle antimaddeyi fiziksel olarak kanıtlayamamışlardı. İlerleyen yıllarda ise varlığı fiziksel olarak kanıtlandı günümüzde de az miktarda olsa bile antimaddeyi üretebiliyoruz.

Paul Dirac

Evrende her maddenin bir ters ikizi vardır ve kuantum fizikçilerine göre ise eşit miktarda olmalıdır.Ancak büyük yoğunlukta olan antimaddenin geri kalanının nerede olduğunu bilmiyoruz.

Yani tıpkı bizim aynaya baktığımızda gördüğümüz yansımamız gibi. Madde ve antimadde birbirine zıt elektrik yükü taşırlar ve bir araya geldiklerinde birbirlerini yok ederler.

Evreni meydana getirdiğini düşündüğümüz büyük patlama eşit sayıda madde ve antimadde oluşturmuş olmalı ancak bir sebeple antimaddeler ortadan kayboldu. Bu konu hakkında bir sürü teori var fakat bunlardan en popüleri;

Madde ile antimadde en baştan ayrıldılar ve bu anti evrende anti galaksiler anti yıldızlar anti gezegenler ve hatta anti bizler mevcut ve bu iki evren birbirinden ayrılmış durumda.

Peki antimaddeyi kullanabilir miyiz?

İnsanlığın antimadde ile ilgili 3 tane planı var diyebiliriz.

1- Sınırsız temiz enerji elde edebilmek:

Gelecekte eğer bir gün yüksek miktarlarda antimadde üretmeyi ve bunu depolamayı başarabilirsek bunu temiz enerji elde etmek için kullanabiliriz.

Günümüzde ise nükleer santrallerde bunu radyoaktif elementler ile elektrik enerji elde edebiliyoruz. Tıpkı bunun gibi de antimadde santralleri kurabilirsek düşük miktarlarda kontrollü çalışmalar sayesinde çok ciddi miktarlarda enerji elde edebiliriz. Ayrıca nükleer santrallerde çok ciddi bir reaksiyon tehlikesi olduğundan dolayı antimadde santralleri ile bu tehlikeden kurtulup ciddi anlamda temiz bir enerji elde edebiliriz.   

 2-Antimaddeyi yakıt olarak kullanabilen uzay araçları  tasarlamak:

Eğer antimaddeyi gerçekten bir yakıt olarak kullanabilirsek – tabi bunun için antimaddeyi yüksek miktarlarda üretmek gerekiyor ve maliyetini düşürmek gerekiyor. – Kardeshev Ölçeğinde tip 2 bir medeniyet olmaya çok yakınız demektir. Uzay teknolojisi anlamında çok gelişme katetmek gerekiyor bu tür düşünceler için…

 

 

3- Antimaddeyi bomba/silah yerine askeri amaçla kullanmak

Buna yatırım yapan devletler tabii ki sadece iyi olan teknolojilere yatırım yapmayacak. Askeri güçleri için de kullanacaktır. Antimaddenin maddeyle uygun miktarda birleştiğinde muazzam enerji açığa çıkaracaktır ve bu bilginin pek de iyiye kullanılmayacağını tahmin edebilirsiniz.

Yazan: Cemil KIRAÇ

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*