Aptallıktan Kurtulma Kılavuzu

Aptallıktan Kurtulma Kılavuzu

Dünyaya gözlerinizi açarsınız, büyürsünüz ve kimse size düşünmeyi öğretmez. Kimsenin aklına da gelmez zaten gerekte yoktur. Senin için hazırlanmış hali hazırda bir kalıbın oluşturulmuştur. Eğer toplumun bir parçası olmak istiyorsan, o kalıba uyman gerekir. O kalıbı inkar etmek öyle her babayiğidin harcı da değildir. Gerçekten savaşmak gerekir. Ne yiyeceğin, ne giyeceğin, nasıl yaşayacağın, hangi takımı tutacağın, hangi dine ve  siyasete mensup olacağın sen hariç herkes tarafından karar verilmiştir.

Çocukluktan yetişkinliğe kadar bir eğitim öğretim sisteminden geçersin durum ordada farksızdır. Tamamen ezbere dayalı bu sistem, size bir bilgi verir sorgulamadan, eleştirmeden, düşünmeden siz o bilgiyi depolarsınız. işlenmemiş bilginin zihinde tutmanın bir süresi olduğu için genelde, sınavdan hemen sonra unutulur. Örneğin bir formülün nereden geldiği, nasıl bulunduğu anlatılmaz, hani biz aptalız anlayamayız ya ezberle denilir ve ezberlersin. Sınavlarda harf ya da sayıları yerlerine yerleştirerek soruyu çözersin . Sınav geçilir. Okulu bitirirsin. Üstüne birde kendini dahi falan hissedersin öyle hissettirirler çünkü(!)yaşamı  fazla kurcalaman istenmez , okulda aldığın eğitim asla yeterli değildir.

Bu formülleri ezberleyerek en iyi üniversitelere gidebilirsin …

Sonra o üniversitelerden diplomalı aptallar yetişir. Bizler o eğitimli aptallara canımızı, sağlığımızı, çocuklarımızı emanet ederiz. Bir aptalı eğitirseniz, eğitimli bir aptal olur. İnanın aptallığın yaşla, giyimle, eğitimle, statüyle hiç bir ilgisi yoktur. Etrafımızda çokça mevcut olup onları her yerde görebilirsiniz. Siz o aptallardan olmayın…

Aptallıktan Nasıl Kurtulabiliriz?

Zeka doğuştan, akıl sonrada kurulur. Aklın kelime anlamı bağlamak demektir. Yani zekada ki var olan bilgiyi davranışa dökmek için aklın bağlaması gerekir. Burda akıl bir çeşit köprü görevi görür. “Akıl olmayınca neylesin fikir” denilir ya işte hikaye oradan gelir.

Osho aptallığın mertebeleri olduğu söylüyor

Üç tip aptal vardır.

Birincisi bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen, basit aptal.

İkincisi bilmeyen ve bildiğini zanneden, karmaşık aptal ya da eğitimli aptal.

Üçüncüsü bilmediğini bilendir. Kutsal aptal.

10 Adımda Aptallıktan Kurtulma Kılavuzu

1- Oku! Evet oku eline ne geçerse kitap, gazete hatta ciklet kağıdını bile, okuduğun her şey zihninde ki yapboz parçasını bulmanda sana yardım edecek.

2- Tarihini mutlaka bilmelisin (dinler tarihi, dünya tarihi) tarih tekerrürden ibarettir ve geleceğin aynasıdır. Tek bir kaynaktan değil, tüm kaynaklardan tarihini öğren.

3- Seninle aynı fikirde olmayan insanlarada kulak ver. Belki senin bilmediğin bir şeyleri biliyorlardır. Böylelikle bilgiyi sentezleyip, muhasebesini yapabilirsin.

4- Hiç bir ideolojinin (sivil, toplumsal, ekonomik, diplomatik , siyasi, dini) düşüncenin fanatiği olmayın, paket bilgiler düşünmeni engeller ve hep aynı pencereden bakar durursun. Manzaran hiç değişmez. Oysa dünyada daha nice pencereler var.

5- Saygı duy, insana, hayvana her türlü canlıya, içinde emek, sevgi olan her şeye saygı duy. En başta kendine saygın olsun. Empati saygının anahtarıdır. Sonsuz olasılıklar içinde yalnızca birini yaşıyorsun unutma.

6- Öfkeni kontrol et, seni esir almasına izin verme, öfken eyleme dönüştüğünde en çok  zararı sen alırsın.

7- Herkesle aynı olma, aklın yolu bir falan değildir. Dünya farklılıklarla güzeldir. Sen tek olduğun için özelsin.

8- Ve hiç bir zaman aynı kalma, bu en büyük aptallık, yaşını başını almış kişinin yaşadığı hiç bir olaydan ders almamış olmasıdır. Kendinin en iyi versiyonunu bulmak için çalış çaba göster. Dünün aynısıysan boşa oksijen tüketiyorsun.

10- Akıllı bir insan doğru ve yanlışı, yalan ve gerçeği ayırt edebilme yetisine sahiptir. Uyanık ol, Kıyam- et’in kelime anlamı uyanış demek sistem senin aptal olmanı isterken sen aptallığınla savaş, uyan lütfen!

Yazan: Damla Buket TAŞ

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Damla Buket Taş (Gümüş Yazar) hakkında 47 makale
Marmara Üniversitesi - Anadolu Üniversitesi Maliye

3 yorum

  1. Bilgilerinize teşekkürler, bilgisiz kendini beğenmiş ailemin katı baskısı ve zorlukları beni mahvetmişti, yüksek eğitimle mühendis oldum ancak bu yaşa geldim hala baskıları beynime sıkı işlendiğinden aptal sıfatında yaşayıp maddi ve manevi isteklerime kavuşamamış yalnız kişi olarak bu durumumdan kurtulmayı beceremiyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*