Arabistan’nın Bir Kentsel Ütopya Yaratma Planı

Arabistan’nın Bir Kentsel Ütopya Yaratma Planı: The Line – Neom City

The Line; ilk olarak, 10 Ocak 2021 Suudi veliaht prensi Muhammed Bin Salman tarafından devlet televizyonunda yayınlanan bir sunumla açıklanmıştı.

Arabistan’nın Bir Kentsel Ütopya Yaratma Planı: The Line – Neom City

Bu tasarlanan çizgi şehir, 170 kilometre uzunluğunda, 200 metre genişliğinde, 500 metre yüksekliğinde, sahil boyunca uzanan ve çöllere erişen iki tarafı aynalı bir yapıya sahip olacak. Şehir tamamlandığında 9 milyon kişilik nüfus barındırabilecek.

Şehirde hiçbir araba, sokak veya karbon emisyonu olmayacak. Şehrin bir ucundan diğerine hızlı tren ile 20 dakikada ulaşılabilinecek ve 5 dakikalık yürüyüş ile sosyal alanlara ulaşım sağlanabilecek. Şehir ılıman bir iklime sahip olacak ve doğanın % 95‘ini koruyacak.

The Wall Street Journal haberinde dikkat çeken detaylar ise şöyle sıralanıyor:
  • Bulut tohumlama: Neom deniz kıyısında ve etrafı çöllerle çevrili bir alanda inşa edilecek. Bu ortamda rahatlıkla yaşanabilmesi için bulut tohumlama ile yağmur yağdırılabileceği belirtiliyor.
  • Gözetleme: Şehrin her yerinde yüz tanıma yeteneğine sahip güvenlik kameraları bulunacak ve drone’lar uçacak.
  •  Genetik mühendislik: Neom’da bu tür genetik modifikasyon projeside uygulamada olacak. Japon teknoloji şirketi Softbank, şehirde genetik mutasyonla insanın gücünü ve zekasını geliştirecek yeni bir yaşam yöntemi yaratmak için çalışacak.
  • Sahte Ay: Şehirde sahte bir Ay’ın bulunması da sunulan teklifler arasında olduğu iddia ediliyor. Bunun nasıl gerçekleşeceği konusunda ise akıllara gelen ilk seçenek, uzayın canlı görüntüsünün drone’lar yardımı ile yansıtılacağı holistik Ay’ın oluşturulması oluyor.

Bu şehirde otomobil sürmenin tamamen eğlenceye yönelik bir aktivite olacağı ve uçan taksilerinde bulunacağı belirtilen olanaklar içerisinde… Bilim kurgu sahnelerini aratmayan bu ayna şehir 2030 yılında tamamlanacağı belirtiliyor.

Yazan: Damla Buket TAŞ

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız

Damla Buket Taş (Gümüş Yazar) hakkında 47 makale
Marmara Üniversitesi - Anadolu Üniversitesi Maliye

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*