Arılar da Alet Kullanıyormuş

Bal arılarının bildiğimiz gibi en büyük düşmanları eşek arılarıdır. Belki daha önce bir belgeselde denk gelmişsinizdir. Kovana saldıran eşek arıları bal arılarını öldürerek larvalar ile beslenmeye giderler. İşte bu saldırları önlemek için bal arıları ilginç bir yöntem geliştirmişler.

Vietnam’da yapılan bir araştırmaya göre bal arıları kovanlarını eşek arılarından korumak için kovanın girişini hayvan dışkısı ile kapladığı görülmüş. Bu çalışma ile arılarında alet kullandığı ilk kez tespit edilmiş oldu.

Arılar da Alet Kullanıyormuş

PLOS ONE dergisinde yayınlanan yazıya göre Vietnam ve Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerinde görülen kovanların girişindeki siyahlıklar ilk kez araştırıldı. Sonuç olarak bu siyahlığın inek ve tavuk dışkısı olduğu görüldü. Bu dışkıların dev eşek arılarını (vespa soror) uzak tutuğu da tespit edildi. Fakat dışkının neden veya nasıl arıları uzak tutuğu henüz bilinmiyor. Fakat akla ilk gelen neden kötü koku. Dev eşek arıları saldırıda kovan girişini genişletmek için parçaladığı biliniyor. Bir diğer nedense dışkı kaplı bu yolu çiğnemek istememeleri olabilir. 

Bu yöntemin diğer bölgelerde de arıcılıkta kullanılabileceği düşünülüyor. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here