Aşk Hormonu Oksitosin Kırık Bir Kalbi Onarabilir

Aşk Hormonu Oksitosin Kırık Bir Kalbi Onarabilir

Zevkten sorumlu nörohormon olan oksitosinin, zebra balığı ve insan kök hücre kültürlerinde kardiyomiyositlerin yenilenmesine yardımcı olduğu bulunmuştur.

Aitor Aguirre tarafından yönetilen Michigan Eyalet Üniversitesi’nden (MI, ABD) yeni bir çalışma, oksitosinin gelecek zamanda kalp krizi gibi bir tür  yaralanmanın ardından kalp hücrelerinin yeniden büyümesini teşvik etmek için kullanılabileceğini gösterdi. Oksitosin; haz alma, ilişki kurma ve kalbin diğer çeşitli konularındaki rolünden dolayı aşk hormonu olarak bilinir. Ancak şimdiye kadar, hücre büyümesini teşvik etmek için organda hiçbir zaman yer almadı.

Aşk Hormonu Oksitosin Kırık Bir Kalbi Onarabilir

Kalp krizini takiben, kalbin atmasını sağlayan kalp kası hücreleri olan kardiyomiyositler hızla dejenere olur ve kendilerini yenileyemezler.  Bununla birlikte, önceki çalışmalar, kalbin dış tabakasındaki epikardiyumdaki bir hücre alt kümesinin, epikardiyumdan türetilen progenitör hücreler (EpiPC’ler) olarak adlandırılan kök benzeri hücrelere dönüşebileceğini göstermiştir.

EpiPC’ler, kalpteki kardiyomiyositleri ve diğer hücre türlerini yeniden üretebilir; ne yazık ki, bu verimsiz bir süreç oluyor. Bu nedenle, bu kök benzeri dönüşümü etkili bir şekilde tetikleyebilmek, kalp krizinden iyileşenler için etkili bir terapi olabilir.

EpiPC üretiminin nasıl verimli bir şekilde tetikleneceğini araştırmak için araştırmacılar, yenileyici güçleri ile ünlü bir organizma olan zebra balığına yöneldiler. Kalp krizine yatkın olmasa da, bir yırtıcı tarafından saldırıya uğrayan balık, kalbinin dörtte birini yenileyebiliyor.

Zebra balığı kalbine donma yoluyla zarar verdikten immünofloresan tekniklerini kullanarak, oksitosinin epikardiyuma indiğini, oksitosin reseptörlerine bağlandığını ve çevreleyen hücrelerin EpiPC’lere geçişini tetiklediğini de gösterdiler. Bu EpiPC’ler daha sonra kalp dokusunun daha derinlerine, orta tabakaya, miyokardiyuma taşındı ve burada kardiyomiyositlere ve kan damarlarına dönüştüler.

Zebra balıklarında bu sürecin tetiklenmesinden oksitosin sorumlu gibi görünüyordu, peki ya insan kalp dokusunda? 

Biyokimyacılar Kırık Bir Kalbi Onarmanın Bir Yolunu Buluyor

Araştırmacılar, kalp kası hücrelerinin yenilenmesini teşvik etmek için kardiyomiyositleri kök hücre benzeri bir duruma döndürmek için yeni bir strateji geliştirdiler.

Aşk Hormonu Oksitosin Kırık Bir Kalbi Onarabilir

Araştırmacılar, insan dokusunun zebra balığı dokusuyla aynı şekilde etkilenip etkilenmeyeceğini inceledi. Araştırmacılar, insan kaynaklı pluripotent kök hücreleri (hIPSC’ler) kullanarak etkilerini gözlemlemek için 15 nörohormon uyguladılar. Yalnızca oksitosin, hIPSC’lerin EpiPC’ler haline gelmesine ve EpiPC üretimini uyardığı bilinen diğer moleküllerden çok daha hızlı bir oranda neden oldu.

Ek olarak, hIPCS’ler oksitosin reseptörünü ifade etmeyecek şekilde genetik olarak değiştirildiğinde, EpiPC’lere geçiş yapmadılar. Araştırmacılar, oksitosin ve EpiPC üretimi arasındaki bağlantı olarak TGF-β sinyal yolunu belirlemek için daha da ileri gittiler.

Araştırmanın sonuçları, EpiPC üretiminin oksitosin tarafından uyarılmasının insanlarda önemli ölçüde evrimsel olarak korunduğunun muhtemel olduğunu gösteriyor. Oksitosin, klinikte başka nedenlerle yaygın olarak kullanılmaktadır, bu nedenle kalp hasarından sonra hastalar için yeniden kullanmak bir hayal gücü değildir. Kalp rejenerasyonu sadece kısmi olsa bile, hastalar için faydaları çok büyük olabilir.

Oksitosinin insan vücudunda aynı uyarıcı etkiye sahip olup olmayacağını ve bunun bir terapi olarak nasıl kullanılabileceğini araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Araştırmacılar, kalp yaralanmasından sonra insanlarda oksitosine bakmamız gerekiyor. Oksitosinin kendisi dolaşımda kısa ömürlüdür, bu nedenle insanlardaki etkileri bu nedenle engellenebilir. Özel olarak daha uzun yarılanma ömrü veya daha fazla potens ile tasarlanmış ilaçlar bu ortamda faydalı olabilir. Genel olarak, ilerlemek için hayvanlarda klinik öncesi denemeler ve insanlarda klinik denemeler gerekli olduğunu söylüyorlar. 

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*