Astronomi ve Astrofizikle İlgili 5 Kitap Önerisi

Astronomi ve Astrofizikle İlgili 5 Kitap Önerisi

Yazarımız Sude Manav, sizlere astronomi ve astrofizikle ilgili 5 kitap önerisinde bulunuyor.

Kaostan Kozmosa Evrenin Hikayesi – Selçuk Topal

Kitabın giriş bölümünde kavram kütüphanesi diyebileceğimiz yıldız, bulutsu, ötegezegen, süpernova, kara delik ve bunlardan daha fazla kavramların anlamlarını kısaca açıklanmıştır. Astronomi ve astrofizikle alakalı soruların cevaplarının bir çoğunun içinde olduğu bir kitaptır. Kolay samimi ve akıcı diliyle herkesin rahat bir şekilde okuyabileceği bir kitaptır. Astronomiye merak edenlerin yeni başlayanların kesinlikle okuması gereken bir kitaptır.

Kozmos – Carl Sagan

Kozmos, Carl Sagan tarafından yazılmış popüler bir bilim kitabıdır. İlk olarak 1980’li yıllarda yayınlandı. Ve o yıllardan itibaren bilim alanında bir klasik haline geldi. Kitap Evreni, Uzayın Doğası, Dünya dışı yaşam Arayışı  evrenin kökeni .patlama teorisi  ve  daha bir çok konuyu kaplayan bir kitaptır

Konuya çok fazla bilginiz olmasa bile kolayca algılayabileceğiniz bir kitaptır. Dil bakımından kolayca anlaşılabilecek bir yapısı bunuyor.

Bir Astronottan Hayat Dersleri – Chris Hadfield

Üç sefer Uluslararası  Uzay İstasyonu’na gitmiş ve yaklaşık 6 Ay orda kalan astronot olan Chris Hadfield’in deneyimlerini aktarmıştır. Astronot olma yolunda ki yaşadıklarını. Astronot eğitiminin astronot seçimlerinin nasıl olduğu uzayda bizi nasıl bir hayat beklediğini çok güzel bir dil ile ifade etmektedir.

Astronomi Kitabı

Kitapta kronolojik çizgiler, bilim insanlarından alıntılar ve biyografilerin yanında; rehber ve sözlük de bulunuyor. Yunan filozofların evreni ilk tanımları ile başlayıp günümüze kadar gelen kısa makaleler halinde yazılmış bir kitaptır.

Astronomi: Bir Bakışta Evren –  Eric Chaisson, Steve McMillan

Astronomiye daha yeni merak salmış ve temeli olmayanlar için çok güzel bir kitaptır. Bir çok temel Konuya değişmiştir. Astronomiyi gayet akıcı bir dille anlatmıştır. Herkesin okuyabileceği dildedir. Bilimin nasıl yapıldığı Kara delikleri ve daha bir çok kozmik bilgiyi bizlere aktaran bir kitaptır.

Yazan: Sude MANAV

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*