Asya Filleri Doğal Yaşam Alanlarını Kaybediyor

Asya Filleri Doğal Yaşam Alanlarını Kaybediyor

Asya fillerinin (Elephas maximus) doğal yaşam alanları, Güney Asya’da sömürge döneminin başladığı döneme denk gelen 1700 yılından bu yana 3,3 milyon kilometrekarelik bir küçülme ile %64 oranında azaldı. Özellikle Çin ve Hindistan gibi ülkelerde ciddi habitat kayıpları görüldüğünü belirten bilim insanları, sürdürülebilir arazi kullanımı ve koruma stratejilerine ihtiyaç duyulduğunu ifade ediyor.

Asya Filleri Doğal Yaşam Alanlarını Kaybediyor.

Asya filleri, otlak alanları ve yağmur ormanları da dahil olmak üzere çeşitli habitatlarda yaşar. Scientific Reports’ta yayımlanan yeni bir çalışmada, 1700 ile 2015 yılları arasında fil habitatlarının dağılımını ve arazi kullanımındaki değişimi degerlendirmek için filler ve çevresel faktörlere dair veriler kullanılarak bir modelleme geliştirildi.

Çalışmada, 13 ülkede Asya fili ekosistemleri orman ve meraların yüzdesi, ormansız bitki örtüsü, tarımsal faaliyet ve sulama modelleri, odun hasadı oranları ve kentleşme gibi ekolojik kriterlere göre kategorize edildi. Araştırma ekibi, 1700 yılında %100‘ü fil yaşamına uygun olan bu ekosistemlerin 2015’te yarışından daha azının (%48,6) fillere ev sahipliği yapmaya uygun olduğunu belirtiyor. Çin, Hindistan, Bangladeş, Tayland, Vietnam ve Sumatra’daki fil yaşam alanlarının yarısından fazlasının yok olurken, en büyük kayıpların uygun yaşam alanlarının yaklaşık %94 ile Çin’de ve yaklaşık %86 ile Hindistan’da  olduğu belirtiliyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Asia’s Elephant Crisis: A Staggering 64% Habitat Loss in Three Centuries, SciTechDaily 6.05.2023

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*