Avrupa’da İlk Tam Yapay Kalp Nakli Yapan Kadın: Dr. Dilek Gürsoy

Dr. Dilek Gürsoy, Forbes Dergisi'ne Kapak Oldu

Avrupa’da İlk Tam Yapay Kalp Nakli Yapan Kadın: Dr. Dilek Gürsoy

Avrupa’nın tam yapay kalp nakli yapan ilk kadın kalp cerrahı Dr. Dilek Gürsoy, dünyaca ünlü Forbes dergisinin Almanya’da 3 Kasım’da yayımlanacak sayısına kapak oldu.

Avrupa tam yapay kalp naklini gerçekleştiren ilk kadın kalp cerrahı Dr. Dilek Gürsoy konuşuyor! Türk cerrah

Dilek Gürsoy’un Alman Forbes Dergisi’nde yer alması Türk ulusunun göğsünü kabarttı. 68 ülkede, 27 dilde basılan Forbes Dergisi, yer verdiği konular bağlamında Dünya’nın en prestijli dergileri arasında yer alıyor.

Dr. Dilek Gürsoy Kimdir?

1969 yılında Ordu Fatsa’dan Almanya’ya çalışmak için göç eden işçi bir ailenin çocuğudur. 1976 yılında Neuss’ta doğmuştur. İki erkek kardeşi olan Gürsoy’un annesi Zeynep Hanım Pierburg fabrikasında montaj hattı işçisiydi.

Dr. Dilek Gürsoy, Türkiye’deki cahil kesimin kadınları okula göndermediği için okuma yazmayı evde öğrenen annesi tarafından büyütüldü. Anaokulunda Alman dilini öğrenen ve Alman dünyasında ve toplumunda rehberlik eden bir Alman çiftle tanışan başarılı isim Martin-Luther-Grundschule’de ilkokulu okuduktan sonra liseyi Neuss’taki Quirinus-Gymnasium’da tamamladı.

 Düsseldorf Üniversitesi’ni bitirdikten sonra, aynı üniversitede asistan hekim, uzman ve asistan tıbbi direktör olarak çalışan Dr. Dilek Gürsoy üniversiteye giden ilk kişi oldu.

Gürsoy, 2012 yılında Avrupa’da komple yapay kalp nakli yapan tek kadın olmuştur. Cerrahi başarısı ve yapay kalp nakli alanına yaptığı katkılardan dolayı birçok ödül almıştır.

2017’de Bremen’de çalışan Gürsoy, Mart 2019’dan beri Siegburg’daki Helios-kliniğinde kalp cerrahisi bölümünde danışman cerrah ve LVAD programının direktörü olarak görev alıyor. 2019’da Almanya’nın en saygın ödüllerinden Victress Ödülü’ne ve Alman Tıp Ödülü’ne (German Medical Award) layık görülen Gürsoy, Yılın Kadın Doktoru da seçilmişti. Gürsoy, şu anda Düsseldorf kentindeki Clinic Bel Etage’in başhekimliğini yapıyor.

Dr. Dilek Gürsoy kimdir, aslen nereli? Forbes'e kapak olan Dilek Gürsoy hangi hastanede, hangi alanda uzman? - Gündem Haberleri

Dr. Dilek Gürsoy Açıklıyor

Gürsoy, yaptığı açıklamada, “12 yıldır tam yapay kalp alanında çalışmalar yürütüyorum. Forbes gibi dünyaca ünlü bir derginin Almanya’daki sayısında kapak olmam beni onurlandırdı. Dergide, Almanya’da kuracağımız kalp hastanesi hakkında bilgiler verdim. Tam yapay kalp ve tam yapay kalp araştırmaları şu an ne durumda bunları anlattım. Avrupa’daki bu son çalışmalar hakkında bilgi sundum. Kalp yetmezliği büyük bir problem. Organ bağışı az yapılmakta. Dolayısıyla tam yapay kalp araştırmalarına önem verilmeli ve daha çok bütçe ayrılması lazım. Hem insan ve hem de hayvanlar üzerinde çok tecrübeliyim. Tam yapay kalp, özellikle kadınlarda büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Başarılarıyla Tarihe Geçen Türk Doktor Dilek Gürsoy, Forbes'a Kapak Oldu

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 156 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*