Avrupa`dan Sıcaklara Doğal Çözüm, Sünger Binalar

Avrupa`dan Sıcaklara Doğal Çözüm: Sünger Binalar

Sıcaklığın her yıl daha da çekilmez boyutlara gelmesi, özellikle yaşlılar ve çocukları olumsuz etkilemesi üzerine harekete geçen, Avrupa Belediyeleri, gölgesinde serinlik verecek ve nemi absorbe edecek ağaçların oluşturduğu şehir planlamaları ile değişikliğe gidiyor. Simülasyon destekli planlamada kullanılacak ağaçların uygunluğu test edilerek, binaların çatı ve duvar çevresini yeşillendiriyor.

Yeşil çatılar ve cepheler binalarda doğal klimalar gibi çalışıyor. Gölge sağlıyor ve şehrin nemini tutuyor. Yeşillendirilmiş ve çimlendirilmiş sünger çatılar ise yağmur suyunun düz çatılara oranla çok daha yavaş akmasını sağlıyor. Böylece sarmaşık ve çimlerin çatıda tuttuğu yağmur suyu binalara serinlik veriyor.
Bu şekilde binaların serinletilmesinin normal klimalara göre en büyük avantajlarından biri de normal klimalar bina sıcaklığını şehre yönlendirirken, bu sistemde ise böyle bir sıcaklık yönlendirmesi söz konusu değildir. Aynı zamanda bu işlem için ekstra enerji ihtiyacına da gerek yoktur.
2019 yılı itibariyle mimarlar, bina planlarında bu sistemi göz önünde bulundurmakla yükümlü olacaklardır.
Thuringian Sürdürülebilirlik ve İklim Korumasi Enstitüsü, gelecek yıllarda artan sıcaklık ve kuraklığa dayanıklı, gölgeleriyle klima görevi sağlayacak ağaç türlerini seçti. Geleceğin ağaçları, Kahverengi bakla biçimli meyveleriyle tarla akça ağaçları ve robinya ya da akasya ağacıdır.
Ayrıca şehirlerde kamu binaları ve kütüphaneler, sıcaktan bunalan vatandaşlara, soğuk odaları ile dinlenme hizmeti verecek şekilde dizayn edilecek. Hava durumuyla ilgili serinletilmiş yerler ve bu yeni ekilecek ağaçların yoğunlukta olduğu güzergahlar ile eczane ya da arkadaş ziyaretine en kestirme, gölgenin en çok olduğu yerden gitme konusunda da iklim optimizasyonlu rotaları gösteren bir uygulamanın telefonlara uygulanması düşünülüyor.
Geleceğin evlerini şimdiden planlayan Avrupa, en az enerji ihtiyacı ve en doğal çözümler ile yine farkını bu projeyle göstermiş oldu.
Sünger Binalar Özgün Çeviri: İ. Kaya
Kaynak*

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

NASA’dan Çılgın Kampanya

NASA’dan Çılgın Kampanya Bir değil, iki değil, üç değil, dört değil tam yedi yeni gezegen bir arada. NASA tek bir yıldız etrafında dönen yedi dünya benzeri...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: