Avrupa’nın Son Pandası Keşfedildi

Avrupa’nın Son Pandası Keşfedildi

Günümüzde Çin’in bambu ormanlarında 3 bin tane panda yaşamını sürdürmekte. Pandalar diğer ayılardan farklı şekilde uzman otçullardır ve yalnız bambu ile beslenirler. 2012 yılında pandaların en eski atası olan Kretzoiarctos beatrix keşfedilmişti. Bu keşiften sonra pandaların Asya’da mı yoksa Avrupa’da mı ortaya çıktığı tartışma konusu haline gelmişti.

Avrupa’nın Son Pandası Keşfedildi – Agriarctos nikolovi

Yeni yapılan bir araştırmada Agriarctos nikolovi isimli yeni bir panda keşfedildi. Bu panda 6 milyon yıl önce Bulgaristan’ın nemli ve bataklık ormanlarında yaşıyordu. Ayrıca bu banda Avrupa’nın en ilkel ve en gelişmiş pandası oldu.

Kretzoiarctos beatrix

Agriarctos nikolovi günümüz pandaların direk atası olmasa da, yakın akrabası olduğu belirtildi. Bu dev panda, Ailuropoda Melanoleuca cinsi dev pandaya benzer bir yapıya sahip fakat bambu ile beslenmiyordu. Panda muhtemelen yumuşak bitkiler ile besleniyordu. 

Panda dişleri bataklık ormanlık kalıntılarının oluşturduğu linyit tabakasında keşfedildi. 6 milyon yıl önce gerçekleşen (Messiniyen tuzluluk krizi) iklim değişikliği pandaların soyunun tükenmesine neden oldu.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*