Avustralya’da İki Yeni Keseli Memeli Türü Keşfedildi

Yeni hayvan türlerinin keşfi sıkça yaşanan bir durum lakin bu canlılar genelde böcekler yahut deniz canlıları oluyor. İki yeni memeli türünün keşfi ender ve bilim dünyası için heyecan verici bir durum.

Keşif haberi keseli memeli türleri ile ünlü olan Avustralya’dan geldi. Great Glider – Türkçe’ye “Uçan Keseli” olarak çevireceğiz – Avustralya’da yaşayan, opossum boyutlarında, büyük kulaklı ve ağaçtan ağaca süzülen bir keseli memeli. Süzülme diyip küçümsemeyin, Uçan Keseliler yüz metrelik bir mesafeyi süzülerek kat edebilir!

Avustralya’da İki Yeni Keseli Memeli Türü Keşfedildi

Bir hafta öncesine kadar Uçan Keseli’nin tek bir tür olduğuna inanılıyordu. Yakın zamanda yapılan araştırmalar iki yeni türün daha olduğunu ortaya koydu. Çalışmayı yürüten bilim insanlarından Andrew Krockenberger iki yeni memeli türü keşfetmenin Avustralya’nın bioçeşitliliğini zenginleştirdiğini dile getirdi. Uçan Keseli’nin birden fazla türü olduğu zaten düşünülen bir durumdu fakat bilim insanlarının elinde yeterince kanıt yoktu. Daha öncesinde alt tür olduğuna inanılan hayvanların boyut, renk ve davranış farklılıkları ayrı tür olarak nitelendirilmelerinde yeterli olabilirdi ama bunu onaylayan Uçan Keseli “alt türlerinin” DNAlarında yapılan araştırma nihai sonucu verdi, araştırma Scientific Reports adlı dergide yer aldı. Araştırmayı kaleme alan bilim insanlarından Denise McGregor, “Bu sonuçlar Uçan Keseliler hakkında düşündüğümüz her şeyi değiştiriyor.” diyerek araştırmanın önemini belirtti.

Petauroides volans

Peki bu üç canlının yeni bilimsel (Latince) isimleri nedir?

– Petauroides Volans

– Petauroides Minor

– Petauroides Armillatus

Uçan Keseliler de koalalar gibi yalnızca okaliptüs yapraklarını yiyerek besleniyorlar. Bu hayvan türüne Avustralya’nın doğusundaki ormanlarda rastlamak mümkün. Yaşam alanlarının yok olması son otuz yılda bu canlı türünün sayısının azalmasına sebep oldu. Geçtiğimiz aylarda yaşanan Büyük Avustralya Yangınları da Uçan Keseliler dahil kıtadaki tüm hayvanlara ağır bir darbe vurdu. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin “korunma durumu” listesine göre Uçan Keseliler hassas türler, yani soyları tehlike altında. Uçan Keselileri daha yakından tanımak onların nesillerini koruyacak çalışmaları yürütebilmek açısından da faydalı olacak. Biz de bu yeni keşfedilen memeli türlerine hoş geldin diyerek nesillerinin korunabilmesini umuyoruz.

Yazan: Göktuğ DONK

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

 

 

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here