Ay Kaç Yaşında ve Nasıl Oluştu?

Ay Kaç Yaşında ve Nasıl Oluştu?

Bilim insanlarının Ay üzerine yaptığı ve Nature dergisinde yayınlanan makaleye göre Ay, Güneş Sistemi’nin oluşumundan 100 milyon yıl sonra oluştu. Bu hesapların yapılmasında Dünya’nın iç yapısına bakarak, Dünya’nın ve diğer gezegenlerin oluşumunu hesaplayan bilgisayar simülasyonundan yararlanıldı. 

Ay Kaç Yaşında ve Nasıl Oluştu?

Amerika, Fransa ve Almanya’nın beraber yürüdüğü çalışmada Merkür, Venüs Dünya ve Mars’ın nasıl oluştuğu modellendi. 260’a yakın simülasyonu kontrol eden bilim insanları Ay’ın oluşumu ile ilgili sebepler aradılar.

Simülasyon sonucuna göre; Ay, Mars büyüklüğünde bir gök cismin Dünya’ya çarpması ile oluştu. Bu çarpışma zamanını araştırmak için Dünya’nın mantosundaki elementlerin değişimi analiz edildi. Ağır elementleri çekirdeğe inmek yerine mantoda kalması göz önünde tutularak, Ay’ın oluşumunu Güneş Sistemi’nin oluşumundan 95 milyon yıl sonra başladığı hesaplandı. Bilim insanları bu sürenin 30 milyon yıl ileri ya da geri gidebileceğini belirtiler. Bu simülasyon ve analizler Ay ile Dünyanın kimyasal özelliğinin neden bu kadar benzediğini daha iyi açıklamış oldu. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*