Ay’da Kahve İçebilecek miyiz? (Ay Kolonisi)

Ay’da Kahve İçebilecek miyiz? (Ay Kolonisi)

 • Ay’da yaşayabilecek miyiz?
 • Ay’da nasıl yaşayacağız?
 • Bir Ay Kolonisi için neler gereklidir?
 • Ay’da kahve içebilecek miyiz?

Bu soruların cevabını  tek tek vereceğim. Daha önceki yazılarımı okuyanlar zaten bunu biliyor. Ama ben önce bu Ay Kolonisi fikrinin nereden fırladığı konusundan bahsedeceğim.

Bu tarz konuları takip eden kişiler az çok bilir ki Çin ve ABD arasında ufak bir “Ay Savaşı” var ya da olacak ama bence var. Bu konuyu eğlenceli bir şekilde ele alan bir dizi de mevcut. Adı “Space Force”. Baştan dizimizi önerdik ama yazıyı okumadan diziyi izlemeye gitmeyin ricam. ABD ve Çin’in Ay’a üst kurma planları olduğu son zamanlarda gündeme girip çıkmaya başladı. Kimi bilim adamları bunun kolay olmayacağına eğer olacaksa bile pek gerekli olmadığı kanaatindeyken, bir kısım ise bunun devrimsel bir adım olacağını ve iki devlet arasındaki bu uzay yarışının daha da hızlı gerçekleşmesi gerektiğini savunuyor. Peki Ay’da yaşayabilecek miyiz ona bir bakalım

Ay’da Yaşayabilecek miyiz?

Şu anda bilinenlere göre hiçbir devlet ve kuruluş Ay’da Dünya’daki gibi bir yerleşik yaşam oluşturma planları yok. Fakat şüphesiz ki karşı çıkanlarda dahil herkes içten içe bunu istiyor. Çin ve ABD Ay’a bir istasyon kurma peşinde… Peki, Ay’da yaşanabilir mi? Kısaca evet ama bunun için geliştirilmesi gereken teknolojilerimizin mevcut olmasının yanında çok büyük bir maddi engel vardır. Ay’a gidip gelebilecek teknolojimiz 1969’da mevcut olduğu gibi şimdi de mevcut. Tek engel para ve biraz teknoloji eksikliği. Gerçi bu teknoloji eksikliğinin nedeni de para ama orası biraz derin bir kısım, oraya girmeye gerek yok şimdilik.

Ay’da Nasıl Yaşayacağız?

Öncelikle şu anki ve yakın gelecek için yapılmış şimdiki planlara göre, Ay, sadece bilim için kullanılacak. Yani oraya bir turizm planlanmıyor. Bilim insanları Ay’da, meyve ve sebze bitkileri yetiştirme, yer çekimsiz ortam deneyleri ve akıllı yaşam çalışmalarını yürütecek. Bu yüzden oradaki yaşam olabildiğince minimal olacak. Oraya giden astronotlar ve bilim insanları uzun süreli eğitimler alacak. Oraya gittiklerinde özel giysiler sayesinde sürekli yaşamsal verileri incelenecek ve hangi gün yiyip ne içeceklerine, neyi ne kadar tüketeceklerine kadar her şey misyonun başından sonuna kadar hazırlanacak. Yani oraya gidenleri yüksek disiplinli ve stresli bir yer bekliyor…

Bir Ay Kolonisi İçin Neler Gereklidir? 

Bu ihtiyaç listesi; insan ihtiyaçlarına, misyon hedeflerine ve “bilinen”  tüm uzay tehlikelerine karşı korunmak için yapılmış. Bu listeyi maddeler şeklinde açıklamak en uygunu olacaktır.

 • İniş-Kalkış Pisti/Alanı: Bilinenin üstüne Ay’da yer çekimi neredeyse yok denecek kadar azdır ve Ay’dan gerçekleştirilecek fırlatma ile Dünya’dan gerçekleştirilen bir fırlatmanın sonucunda harcanan yakıt aynı değildir. Bu alanı bir uçak hangarı gibi düşünebilirsiniz.
 • Modüler Binalar: Bu binalar, Dünya’dan getirilecek geometrik paneller ile inşa edilebilir.
 • Şişirilebilir Habitatlar: İnşaat materyalleri ağır olduğundan şişirilebilir habitatlar kullanılması oldukça muhtemel. Ancak bu habitatlarım çarpmalara karşı iyi koruması gerekecektir.
 • Radyasyon Kalkanı: Güneş, oldukça fazla miktarda radyasyon saçar. Bu radyasyonlara da Güneş Radyasyonu adı verilir. Ay’ın da mevcut bir atmosferi olmadığı için bu radyasyonlara karşı doğal bir koruma söz konusu değildir. Bu nedenle de yapayını yapmak gerekir. İnsanları radyasyondan korumamız gerektiği gibi binaları ve aletleri de korumak gereklidir. Bunun için de dev bir kubbe değil de teorik bir çözüm olarak sadece  binaların üstünü güzelce Ay tozu ile kaplamak yeterli.
 • Su Kaynağı: Bu olaya inanılmaz bir çözüm bulunmuş. Bilim adamlarının deyişine göre su üretmek için sadece Hidrojen gazını Ay tozu ile birlikte ısıtmak yeterli.
 • Cam Yollar: Mikrodalga kullanılarak Ay tozu eritilip, cam oluşturulabilir ve bu camlarla düz, sağlam ve bir nevi korunaklı yollar inşa edilebilir.

 • Yiyecek: Tarım kaynaklarının Dünya’dan temin edilmesi gerekir fakat atıklar geri dönüştürülerek Ay bitkileri yetiştirilebilir.

 • Teleskoplar ve Ekipmanlar: Ay’da, Dünya’da olduğu gibi parazitler olmadığı için çok güçlü teleskoplar kurulabilir.

Ay’da Kahve İçebilecek miyiz?

Cevap tabii ki evet! Ay’da sıvı tüketimi ile ilgili herhangi bir problem yoktur. ISS’i takip edenler sıvının yer çekimsiz ortamda nasıl bir şekil aldığını ve sıvıların orada nasıl tüketildiğini görmüştür. Ay’da yetiştiriciliği yapılacak ürünler arasında kahve çekirdeğini de görürseniz şaşırmayınız. Belki de bu şekilde Ay’ın milli içeceği kahve olur.

Yazan: Emir Tarık DAŞTAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*