Daha Fazlası

  Ayların neden gün sayıları farklıdır?

  Ayların gün sayıları neden farklı (28,29, 30,31)

  Aylara girmeden önce şu soruları kendimize sorarak başlayalım;

  Bir gün neden 24 saat, 1 saat neden 60 dakika, 1 dakika neden 60 saniyedir?

  Zaman yönetimi nedir?

  Bir gün, dünyanın üzerindeki bir noktanın dünyanın kendi ekseni etrafında bir dönüşüyle ulaştığında geçen süredir. Sanıyorum bunu bilmeyenimiz yoktur. Şimdi en çok bildiğimiz zaman birimlerini hatırlayalım, buna göre;

   

  1 yıl 12 aydır.

  1 yıl 52 haftadır.

  1 ay 28-31 gündür.

  1 ay dört-beş haftadır.

  1 hafta yedi gündür.

  1 gün 24 saattir.

  1 saat 60 dakikadır.

  1 dakika 60 saniyedir.

  1 saniye ise 100 salisedir.

  Verilen bilgilerden anlaşılacağı üzere, sayılar yuvarlak ve onun katı olmadığı için, bir zaman birimini başka bir zaman birimine çevirmek biraz zor olur. Örneğin bir gün kaç saniyedir diye düşündüğümüzde, bunun cevabını bulmak için birkaç işlemi artarda yapmak durumunda kalırız. Çünkü bir gün 24 saatten, 1 saatte 60 dakikadan, 1 dakika ise 60 saniyeden oluşmaktadır.

  Şimdi ana sorunumuza biraz daha yaklaşalım:

  Neden bir gün 24 saattir?

  2 bin yıllık güneş saati bulundu - Egeli Sabah Haberleri

  Bir günde niçin 24 saat olduğunu kimse bilmiyor. Bu rakamın güneş saatini ilk kullanan Mısırlılardan kaynaklandığı varsayılıyor. Yere dikilen yüksek bir taşın gölgesi sabah batıya, akşam doğuya düştüğünden Mısırlılar bu arayı altıya bölmüşlerdi. Dolayısıyla bir gün 24 bölüm oluyordu.

  12 sayısı 2, 3, 4 ve 6 ile bölünebildiği için, o zamanlar daha çok tercih ediliyordu ki, bugün bile düzine adıyla kullanılmaktadır.

  Mısırlılar ayrıca 30 günlük ay ve 360 günlük yıl takvimini uyguluyorlardı.

  Hatta bugün bir dairenin 360° bölünebilmesinin sebebinin de bu olduğunu sanıyor.

  Bundan yaklaşık 3000 yıl önce, günümüzde Irak olarak bilinen yerde yaşayan, Babilliler ise 60 sayısını temel olarak almışlardı. 2, 3, 4, 6, 12,15, 20 ve 30 sayılarıyla bölünebilen ve 360’ı da bölen bu sayı dakikanın ve saniyenin birim olarak kullanıldı. O zamanlar için onluk sistem, yani on sadece iki ve beşe bölünebilen zavallı bir sayı idi.

  Babiller | Tarihi Olaylar

  Saniyenin bölümleri ise o devirlerde ölçülemiyordu. Ölçülebilmeye başlandığında ise dünya ondalık sisteme geçmişti ve bu esas olarak kabul edildi.

  Peki, gelelim asıl soruya;

  Neden yılın bazı ayları 30 gün çekerken, bazıları 31 gün, bazıları 28 gün çekmektedir?

  İngilizce Aylar ve Mevsimler
  Ayların neden gün sayıları farklıdır?

  Romalılar Milat’tan 758 yıl önce günümüzden 2 ay eksik olan 10 aylık takvim uygulamasına başladılar. Bu ilk orijinal Roma takvimine göre yılı oluşturan aylar, gündüz ve gece sürelerinin birbirine eşit olduğu ve yüzlerce yıldır hayatın başlangıç zamanı kabul edilen Mart ayından başlamak üzere Martius (Mart), Aprilis (Nisan), Maius (Mayıs), Junius (Haziran) Quintilis (Temmuz), Sextilis (Ağustos), September (Eylül), Actober (Ekim), November (Kasım) ve December (Aralık) idi.

  Bu ay adlarından Quintilis’den (Temmuz), December’a (Aralık) kadar olanlar, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10 rakamlarının Romalılarca telaffuz ediliş haliydi yani, Mart ayını başlangıç kabul eden takvime göre bu aylar yılın beşinci, altıncı, yedinci, sekizinci, dokuzuncu ve onuncu aylarıydılar. Bu on aylık takvim geride hesaba dâhil edilmemiş 60 gün bırakıyordu. Yedekte bırakılan bu 60 gün sonradan sorun teşkil edince, Janarius (Ocak) ve Februarius (Şubat) isimleriyle takvime eklenerek 12 aylık takvim tamamlandı. Yani yılın ilk ayı o dönemler Martius (Mart), son ayı ise Februarius (Şubat) oldu.

  Jül Sezar kimdir? - Yeni Akit
  Jül Sezar

  Asırlar sonra Milat’tan 46 yıl önce Roma imparatoru Julius Sezar muhtemelen bir takım politik sebeplerden takvimde bazı köklü değişiklikler yaptı. Yılın 11. ayını 30 ve 31 gün olarak iki şekilde ayarlandı, o zamanlar yılın son ayı olan Şubat‘a 29 gün verdi, her dört senede bir de Şubat‘a 1 gün olarak ilan etti. Ancak sonra nedenini kestiremediğimiz şekilde Janairus’u (Ocak) yılın ilk ayı olarak seçti. Hal böyle olunca da, her dört yılda bir eklenecek bir günün, yeni durumda yılın ikinci ayı konumuna gelmesine rağmen Fabruarius’a (Şubat) eklenilmesine devam edildi.

  Julius Sezar’ın herkesi üzen ani ölümünün ardından, Romalılar çok sevdikleri imparatorlarının kutsal anısına ithafen Qintilis (Temmuz) ayın ismini July ismiyle değiştirdiler.

  Sonradan tahta çıkanlardan, Augustus kendi şerefine, Sextilis (Ağustos) ayının adını değiştirerek, bu aya August adını verdi. Ama bu sefer de başka bir problem ortaya çıkmıştı Sezar’ın ayı 31 gün, Augustus’un ayı ise 30 gün çekiyordu. Bu asla kabul edilemezdi. Sorunu yine imparatorun kendisi çözdü ve zaten 29 gün olan şubattan bir gün daha alarak Ağustosa ekleyiverdi. Böylece iki ayda eşitlenmiş oldu.

  İşte her an kullandığımız takvimin, niçin 12 ay olduğunun, aylarının ilginç isimlerinin nereden geldiğinin ve niçin farklı sayıda günlerden oluştuğunun, dört sene sonra eklenen fazladan günün neden yılın sonuncu ayına değil de alakasız bir şekilde ikinci ayına ilave edildiğinin garip hikâyesi.

  Yazan: Burçak YÜCE

  Kaynak*

  YouTube Kanalımız

  Burçak Yüce
  Fizik öğretmeni. Mesleğini 18 yıldır özel bir okulda sıradanlıktan uzak halde yürütüyor. Yaklaşık on yıldır yazıyor. Üç kitap ve iki proje kitabı var. Teolojiye sevdalı. Felsefeye takıntılı. Ressam. Sergilerde ve imza günlerinde sevenleriyle buluşmak en tatmin edici hobisi. Dizi izlemez, dize gelmez. Tv de kayda değer program izler. TRT Belgesel araştırma sorumlusu. Az uyur. Korku filmi forever... Anne ve kız evlat sahibi. Önceki hayatında kesin kediydi. Şakacı. Akıllı değil! Zeki. Güneşe aşık ve denize tutkulu.

  Popüler Yazılar

  Önceki İçerikUluğ Bey Kimdir?
  Sonraki İçerikPlasebo Etkisi Nedir?

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: