Baader Meinhof Fenomeni Nedir?

Baader Meinhof Fenomeni Nedir?

Bazı durumların yalnızca bizim başımıza geldiğini düşünürüz. Öyle olmadığını anladığımızda, bir rahatlama hissederiz. Şimdi sizlere tamda buna benzer bir durumdan bahsetmek istiyorum.

Bir reklamı, haberi, ismi, bir kelimeyi bir kere duyduktan, gördükten sonra heryerde sürekli karşınıza çıktığı durumu oldumu hiç?

Evet diyorsanız yalnız değilsiniz?

Delirmiyorsunuz, tesadüfiler kraliçesi değilsiniz, evrende bir mesaj vermiyor. Telaşlanmayın….

Sadece beynimizin bize küçük bir oyunu, işte bu duruma psikolojide Baader Meinhof fenomeni adı veriliyor.

Neden Baader Meinhof Fenomeni Deniyor?

Terry Mullen isimli bir okuyucu, 1986 yılında bir Alman gazetesinde radikal sol görüşlü örgüt kızıl ordu fraksiyonu ile ilgili bir haber okuyor. Ertesi günlerde bu örgütün ismini her yerde görmeye başladığını fark ediyor. Kendisi gibi böyle bir deneyim yaşayan olup olmadığını merak eden Mullen, hemen gazeteye bir ilan veriyor. Sonrasında gazeteye aynı durumu yaşayan yüzlerce insandan mektuplar yağmaya başlıyor.

Peki Bu Fenomeni Neden Yaşıyoruz ?

Beynimiz aslında komplike bir yapıya sahiptir. Beynimiz algıda seçicilik yapıyor. Bir şeyi bir kere öğrendikten sonra bilinçsiz olarak, o şeye daha fazla dikkat ederiz. Beynimiz artık o şeyi öğrenmiştir ve sonraki karşılaşmalarımızda bize önemli bir şey olabileceğini göstermek ister.

Yazan: Damla Buket TAŞ

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

 

Damla Buket Taş (Gümüş Yazar) hakkında 47 makale
Marmara Üniversitesi - Anadolu Üniversitesi Maliye

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*