Baba Deniz Ejderleri Yavrularını Nasıl Koruyor?

Baba Deniz Ejderleri Yavrularını Nasıl Koruyor?

Baba deniz ejderleri, yavrularını korumak için onları kuyruğuna yapıştırıyor. Deniz ejderlerinin bu görüntüsü onlara bir ödül getirdi. Sualtı Fotoğrafçılığı Rehberi’nin 2022 Okyanus Sanatı yarışmasının Kompakt Davranış kategorisinde birinci oldu.

Baba Deniz Ejderleri Yavrularını Nasıl Koruyor?

Deniz ejderhaları (Phyllopteryx taeniolatus) tipik olarak13 ila 20 fit (4 ila 6 metre) derinliklerde yaşarlar, ancak 160 fit (50 m) derinliğe kadar dalabilirler. Genellikle Temmuz sonu veya Ağustos başında yumurtalarını çıkarmaya başlarlar.

Yumurtalar, bebek ejderhalar geliştikçe kahverengiye dönüşen güzel bir koyu eflatun tonuyla başlar. Bazen babanın kuyruğu boyunca yeşil veya kahverengi algler büyür ve daha fazla kamuflaj sağlamaya yardımcı olur.

Baba Deniz Ejderleri Yavrularını Nasıl Koruyor?

Çoğu omurgalıdan farklı olarak, erkek deniz ejderi ebeveynleri, yumurtadan çıkmamış yumurtaların bakımına zaman ve enerji harcayan canlılardır. Denizatı ve boru balıkları da dahil olmak üzere yakından ilişkili gruplar da bu alışılmadık kuluçka stratejisini sergiliyor. Bununla birlikte, denizatı ve bazı boru balıkları, yumurtalarını tutmak için kanguru benzeri özel bir keseye sahipken, deniz ejderhaları yumurtalarını basitçe kuyruklarının alt tarafına yapıştırırlar. Bir deniz ejderleri vücut boyutuna bağlı olarak tipik olarak 100 ila 180 arasında yumurta verebilir.

Baba deniz ejderleriyle birlikte anne ahtapotlar da yılın ebeveyni arasında yer alıyor. Anne ahtapot yavrularını avcılardan korurken yemek yemez ve kendilerine bakmazlar. Yumurtalar çatladığında anneler oldukça kötü durumdalar ve bildiğimiz kadarıyla bundan kısa bir süre sonra da ölürler.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak:

Ocean Art 2022: Sea Dragon Dads, Octopus Moms Are the Extreme Marine Parents Featured in Winning Photos [LOOK], ScienceTimes, 22.02.2023

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*