Bal Arısı Zehri Meme Kanseri Hücrelerini Öldürüyor

Avustralyalı bilim insanları bal arılarından alınan zehrin laboratuvar ortamında bazı agresif meme kanser hücrelerini yok ettiğini gözlemledi.

Bal Arısı Zehri Meme Kanser Hücrelerini Öldürüyor

Antik çağlardan beri, Çin, Rusya, Mısır ve Yunanistan gibi ülkelerdeki insanlar, bal arısı vücut parçalarını ve zehrini artrit, romatizma ve bir dizi başka rahatsızlık tedavisine dahil ettiler. “Apiterapi” olarak bilinen bu uygulama sıklıkla şarlatanlık olarak yazılmıştı. Ancak arı zehrinin meme kanseri hücrelerinin hayatta kalması ve çoğalması üzerindeki etkilerini inceleyen bir çalışmada, Batı Avustralya’daki Harry Perkins Tıbbi Araştırma Enstitüsü’ndeki bilim adamları spesifik, ölçülebilir bir pozitif etki belirlediler.

Önümüzde Uzun Bir Yol Var

Elbette bir laboratuvar sonucu ile gerçek bir tedavi arasında büyük bir fark vardır. Yeni bulgular özellikle ilgi çekicidir çünkü tedavi edilmesi en zor olan meme kanseri türlerinden bazılarını etkiliyor bu çalışmalar. 

Ancak araştırmacılar bu maddelerin ilaca dönüştürülebilmesi için daha gidilmesi gereken uzun bir yol olduğu konusunda uyarıyor. Avustralya’dan başka bir araştırmacı Doçent Doktor Alex Swarbrick, “Daha çok erken bir aşamada. Bir deney tüpünde ya da bir farede çok sayıda etken madde meme kanseri hücresini öldürebiliyor. Ancak bunun klinik bir tedaviye dönüşmesi için uzun bir yol var” dedi.

Meme kanseri dünya çapında kadınlarda en çok görülen kanser tipidir.

Dünya çapında kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en yaygın nedeni olan meme kanseri, yılda 600.000’den fazla insanı öldürüyor. Avustralya çalışmasının odak noktası olan üçlü negatif meme kanseri (TNBC) ve HER2 ile zenginleştirilmiş meme kanseri gibi bazıları özellikle agresiftir ve bu meme kanseri türleri ölüme en çok sebep olan meme kanseri türleridir.

Bilim adamları, Avustralya ve Birleşik Krallık’taki birkaç bal arısı ve yaban arısı popülasyonundan zehir topladı. Toplamda 312 arıdan zehir topladılar. Laboratuvarda, zehri kültürlediler ve sağlıklı hücrelere küçük miktarlarda enjekte ettiler ve TNBC hücreleri, HER2 ile zenginleştirilmiş meme kanseri hücreleri ve lüminal A meme kanseri hücreleri dahil olmak üzere birkaç farklı meme kanseri hücrelerine enjekte ettiler.

Bal arısı zehrinin, meme kanseri hücrelerini hedeflemede, saldırmada ve öldürmede yaban arısı zehrinden çok daha iyi performans gösterdiğini, ancak etkilerinin yoğunluğu hücre tipleri arasında değişiklik gösterdiğini buldular.

Bal Arısı Zehri Meme Kanseri Hücrelerini Öldürüyor

Bal arısı zehri, antikanser özelliklerini büyük olasılıkla, yaban arısı zehrinin sahip olmadığı ana bileşeni olan melittin molekülüne borçludur. Bilim adamları, bal arısı zehrinden izole edilen melittin, meme kanseri hücrelerinde 60 dakika içinde hücre ölümünü (apoptozu)tetikliyor. Ayrıca, 20 dakika içinde hücre büyümesini ve bölünmesini tetikleyen kimyasal mesajları ileten sinyal yollarını da kapatıyor. Böylece kanser hücreleri büyüyemiyor ve çoğalamıyor.

En kısa zamanda çok daha iyi haberler almak dileğiyle…

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here