Balinalar 40 Yılın Ardından Kutuplara Dönüyorlar

Balinalar 40 Yılın Ardından Kutuplara Dönüyorlar

Balina avcılığı nedeniyle türleri yok olma riskinde. Sadece Antartika’da 70 yılda 1.3 milyondan fazla balina avcılığı gerçekleştiği belirtiliyor. Ticari balina avcılığının sona ermesinden sonra yaklaşık 40 yıl sonra, avcılık hedefindeki türlerin sayısı artmaya başladı.

 Balina avcılığının zirve yaptığı 20. yüzyılın başlarında Güney Georgia’da yılda 3 bin balina öldürüldüğü belirtiliyor. Yeni nesil balinalar bu bölgeleri yeniden keşfetme başlamışlar. Antartika Yarımadası’nın batı kıyılarında kambur balinalarda da benzeri gelişmeler var. Kuzey Kutbu ve Grönland bölgelerinde balinaların saysın artmakta. Oluklu balinalar ve minke balinaları da artık Alaska yakınlarında Çukçi Denizi’nde düzenli görülmeye başlandı.

Balinalar 40 Yılın Ardından Kutuplara Dönüyorlar

1984 yılında ticari balina avcılığı yasaklanmasının ardından kutup bölgelerindeki balinaların neslinin tükenmesi önlendi. Fakat kambur balinalar ve beyaz balinalar hala risk altında. Uzun vadeli koruma altında olan bazı türlerde maalesef artış görülmüyor. Güney yarımkürede ispermeçet balinaları ve Rus Arktik bölgelerinde gri balinalar da koruma altında. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*