Bazı Dinozorlar Usain Bolt Kadar Hızlıydı

Dinozorlar hızlı mıydı yoksa yavaş mı? Bu sorunun cevabını bulmak birkaç sebepten dolayı zor; çok fazla dinozor türü var ve şu an yaşamadıkları için hızlarını ancak teorik olarak ölçebiliyoruz. Jurassic Park filmini izlediyseniz bir arabayı kovalayabilecek kadar hızlı koşan T-rex’i görmüşsünüzdür. 5 tonluk bir yırtıcı olan T-rex muhtemelen çok hızlı değildi ama avına saldırırken kısa süreli bir depar atabiliyordu. T-rex’in yürüme hızı 4.6 kilometre/saatti, koşu hızı ise muhtemelen 27 kilometre/saatti.

Ayak İzlerinin Keşfi ve Önemi

T-rex çok hızlı değildi belki de ama bazı dinozor kuzenleri maratonlarda yarışabilecek kapasitedeydi. İspanya’da bulunan fosilleşmiş ayak izleri bazı etçil dinozor türlerinin saatte 45 kilometrelik biz hız ile koşabildiğini gösteriyor – Usain Bolt 2009’da 100 metrede dünya rekorunu kırarken bu hıza ulaşmıştı.

Bazı Dinozorlar Usain Bolt Kadar Hızlıydı

Hızlı dinozorların ayak izleri Kuzey İspanya’da çamurlu bir göl yatağında, La Torre 6a-14 ve 6B-1 araştırma sahasında keşfedildi. Henüz hangi dinozor türü olduğu saptanmasa da iki ayak üzerinde yürüyen ve üç parmaklı bir etobur yani Theropod türü olduğu kesin.

Theropod Dinosaur Footprint displayed in the Bob Campbell Geology Museum.

Ayak izi dışında bir kanıt olmaması dinozorun türünü bulmayı çok zor hale getirse de bulunan fosil bir spinosaurid ya da carcharodontosaurid türü. Bu iki Theropod ailesi Cretaceous döneminde Avrupa’da çok yaygındı. Araştırmanın başında yer alan İspanyol bilim insanı Pablo Navarro-Lorbés, “Dinozor davranışları araştırılması zorlayıcı bir alan. Bu tür keşifler fazlasıyla mühim ve bence bu alana yönelik bilgimizi güçlendiriyor.” Dinozor türünün erken Cretaceous döneminde yaşadığı düşünülüyor. Theropodlar avlarının peşinden koşarken (ya da başka bir yırtıcı tarafından kovalanırken) hızlı koşabildikleri gibi manevra becerileri de yüksekti. Dinozorların tahmini hızları uzun adım mesafeleri, kalça yükseklikleri gibi bazı değişkenlerin dahil edildiği bir formül ile hesaplanıyor, bu formüle Alexander metodu da deniyor. Son yıllarda gelişen bilgisayar programları da dinozorların yürüyüş ve koşu hızlarını simüle etmeye yardımcı oluyor.

Yazan: Göktuğ DONK

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

Kaynak*****

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here