Beyaz Şölen: Kar taneleri

Beyaz Şölen: Kar taneleri

Kış aylarında kahvemizi alıp izlediğimiz o muhteşem şölen, kar taneleri. Çoğumuz betonlaşmış şehirlerin beyazlara büründüğünü görünce mutluluk hissederiz. Beyazlar içinde kalan şehrin insana huzur veren bir yanı var. Bazı insanlar kar topu oynar, bazıları kardan adam yapar ve bazıları ise sessizliğin tadını çıkarır.

Peki, hakkında ne kadar çok şey biliyoruz, bakalım.

Öncelikle kar beyaz mıdır? Beyaz değilse ne renktir ve neden beyaz görürüz?

Beyazlar içinde kalan şehir… O zaman kar tanesinin de beyaz olmasını bekleriz sanırım ama hayır. Karın rengi beyaz değildir. Aslında kar şeffaftır. Ancak bazen farklı renk tonlarında da görünebilir. Yani sadece beyaz da değil. Beyaz olmasının nedeni karın yüzeyinin ışığı farklı yönlere yansıtıp renk spektrumunu dağıtmasıdır. Toz, kirlilik veya tatlı su yosunu gibi durumlar kara,   kara siyah turuncu ve mavi renk katabilir.

Karlı Günler Neden Daha Sessiz?

Evet sessizliğin tadını çıkarır diyorum çünkü karlı havalarda ortalık normal bir güne kıyasla daha sessiz olur. Hemde insanlarım dışarıda olmasına ve hayatın br şekilde devam etmesine rağmen. Peki bunun nedeni nedir?

Öncelikle otomobiller… Karlı havalarda trafik yoğunluğu diğer günlere nazaran daha azdır ve dışarıdaki gürültünün büyük bir kısmında trafiğin payının olduğunu varsayarsak karlı havalarda biraz daha sessiz bir ortama kavuşmuş oluyoruz. Ancak bu sessizliğin bir de bilimsel bir sebebi var.

Kar, buz tanelerinin bir araya gelmesiyle oluşur ancak tam olarak birbirilerine yapışmadıkları için %80’i havadır. Yanı aralarında boşluk vardır.

Ses, kara rastladığı zaman ses dalgalarının bir kısmı karın içinde kalır. Geri çıkamaz. Kısacası; kar taneleri ses dalgalarını soğutur.

Ancak bu olay kar yeni yağdığında gerçekleşir. Sonrasında kar taneleri (hava koşulları da göz önünde bulundurursak) yüzeyde eriyip donarak daha sert ve pürüzsüz hale geldiğinde ses dalgalarını da daha kolay yansıtır. Böylece ses daha hızlı yayılır ve daha net duyulur.

Kar Tanelerinin Şekli 

Her bir kar tanesi diğerinden farklıdır. -2 derecede sivri ve uzun buz kristalleri oluşurken -5 derecede tabak şeklinde kristaller oluşur. Kar tanesi yere düşerken farklı sıcaklıklara maruz kaldığı için kar kristalleri farklı şekillere bürünür.

O halde şimdi sıcacık kahvemizi alıp yağan kar şölenini izleyerek sessizliği dinleme ve ruhsal huzura kavuşma vakti..

Yazan: Derya Naz ALTUĞ

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*