Daha Fazlası

  Beyin Sürümü Yenileniyor Ama Model Aynı

  Beyin Sürümü Yenileniyor Ama Model Aynı

  Beyin sürümü yenileniyor fakat modeli ilkel zamandan beridir aynı. İnsan beyni ilkel zamandan kalma içgüdü ve davranışların referansında şu anki benliğini oluşturuyor. Günlük hayatta sergilediğimiz birçok davranışın altında yatan sebep, ilkel zamanlardaki alışkanlıklarımız ve içgüdülerimizdir. Örnek vermek gerekirse ikinci kere gittiğimiz bir yerde oturmak için herhangi bir yer seçerken neden ilk gittiğimizde oturduğumuz yere oturmak istiyoruz? Çünkü ilkel zamandaki davranışlarımız hep hayatta kalmak üzerineydi ve eğer ilk oturduğumuz yerde başımıza bir şey gelmediyse ve ölüm tehdidi ile karşı karşıya kalmadıysak, ikinci gittiğimizde de hayatta kalma içgüdümüz bizi aynı yere oturmaya iter.

  İlkel beynin bize getirilerinden biri de hızlı karar almaktır. Hayatta kalmak üzerine evrimleşen beynimiz, vahşi hayvanların saldırısına uğrayarak zarar görme ihtimali yüksek olduğu için hızlı karar verme yetisine sahip olmuştur. Başka bir getiri de kaçmaktır. Hızlı karar vermek ve kaçmak…

  Bu sebepledir ki insanlar uzun süreler boyunca göçebe yaşam tarzını benimsemiştir çünkü sürekli kaçmaya programlanmıştır. Şu an bile günlük hayattaki problemlerimizden kaçma eğilimindeyizdir.

  Kadın beynini  ile erkek beyni arasındaki bir farka bakacak olursak; kadın beynini erkek beyninden ayıran önemli bir unsur vardır, o da şudur ki; kadın, insan yetiştirdiği, onun bakımını ve ihtiyaçlarını üstlendiği için bir şeyleri iyileştirmeye ve düzeltmeye meyillidir. Sorunlarla daha kolay şekilde başa çıkabilir, sistemdeki hatâyı kolayca bulabilir ve hatâyı düzeltmek için kısa sürede en ideal çözümü bulmaya çalışır. Bazı temel görevleri farklı olan kadın ve erkek beyni bazı konularda farklı şekillerde evrimleşmiştir. Ve son olarak söylemeliyim ki biz fark etmesek de günlük hayattaki birçok konuda ilkel beynin getirilerine uygun hareket ediyoruz.

  Yazan: Fatma BAYBARZ

  Kaynak: Tüfek Mikrop ve Çelik Jared Diamond 

  YouTube Kanalımız

  Çılgın Fizikçiler
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: