Bilim İnsanları Açık Mektup Yayınladı: COVID-19’un Kökeni Araştırılsın

Laboratuvarda mı Yapıldı, Yoksa Hayvandan mı Geçti?

Bilim insanları COVID-19’un laboratuvardan mı sızdığı yoksa hayvanlardan mı geçtiğinin ortaya çıkarılması adına ayrıntılı bir araştırma yapılmasını istediğini belirten mektup yayınladılar. Jesse Bloom, Ralph Baric, David Relman, Alina Chan’ın içerisinde olduğu 19 bilim insanı yazdığı mektupta: 

“Virüsün kazayla laboratuvarda sızdığı ve hayvandan insana geçtiği gibi iki kuram bulunuyor. Bu iki kuram da doğru olabilir.  COVID-19’un kökeni araştırılması sonraki pandemilerde alınacak önlemler  için kritik önem taşıyor. 

SARS-CoV-2’nin kökeni ile ilgili Çin ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) birlikte hazırladığı raporun bir kısmı 2020’de kamuoyuna açıklandı. DSÖ direktörü laboratuvar kazası tezininin kanıtlarını yetersiz buldu. Bizler DSÖ direktörüne katılıyoruz. Fakat ABD, diğer 13 ülke ve Avrupa Birliği ülkeleri pandeminin kökeni işe ilgili daha net bir açıklama bekliyor. Bu araştırma gerekli ve imkansız değil. Bizler nesnel, şeffaf ve verilere dayalı uzman görüşlerinin dikkate aldığı bağımsız gözlemlere dayalı bir soruşturma talep ediyoruz.” dediler. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

Kaynak**

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here