Daha Fazlası

  Bilim İnsanları Daha Dev Boyutta Meyve Yapmanın Eşiğinde

  Bilim İnsanları Daha Dev Boyutta Meyve Yapmanın Eşiğinde

  Dünya nüfusu her saniye 2,6 kişi artıyor. 1970 yılında dünya nüfusunun bugünkünün yarısı kadar olduğu biliyoruz. Hızlı nüfus artışının gelişmekte olan ülkelerde doğum kontrolünün etkin bir şekilde uygulanamamasından kaynaklandığını ve bazı ülkelerin nüfusunun 1 milyarı geçtiğini düşünür isek böyle bir dev meyve üretimine niçin ihtiyaç duyulduğunu daha iyi anlayabiliriz.

  Bu fikre ilham veren ise domates. Çünkü, domates 500 yıl önce ilk defa Avrupa`ya geldiğinde ki boyutu ile karşılaştırılır ise muazzam bir büyüklükte olduğu görülür. İşte, bu büyümenin sebebini bulup, ufak bir müdahale ile meyveler şimdiki boyutunun iki hatta üç katına çıkarılabilir mi ?
  New York’ta Cold Spring Harbor Laboratuvarı (CSHL) Zachary Lippman ve ekibi, bu sorunun cevabını bulmak için bir dizi deneyler yaptılar.

  Ana kök denilen meristem ucu büyümenin başladığı yer. O bölgede ne oluyor ise bu bitkinin ne kadar büyüyeceğini belirliyor, Meyve ve diğer bitkilerin boyutunun bu bölge ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Orada farklılaşmamış hücreler, sürekli bölmek ve meyvenin yaprağının, dallarının ve ürününün ne kadar gelişmekte olması gerektiğini belirlediği görüldü.

  Lippman ve arkadaşları şimdi büyük meyvelere doğrudan yol açan bu kök hücrelerin sayısının domateslerde sekiz olduğunu ve kök hücreye müdahale ile bu sayının çoğaltılıp, azaltılabileceğini hatta kök hücrenin boyuna müdahale edebileceklerini gördüler. Onun içinde, meristem ucunda ki büyüme kodunu değiştirebileceklerini iddia ediyorlar.

  Saygın bir bilim dergisi olan “Nature Genetics” te yayınlanan makalede ,örneğin domateste bulunan ikinci kök hücrenin ( ismi CLAVATA 3) büyümeden sorumlu olduğunu ve CLAVATA3 zincirini kısaltır isek, büyük meyve elde edileceğini söylüyorlar. Laboratuvarlarda araştırmalar ve denemelere başlandı.

  Çeviri: İ. Kaya

  YouTube Kanalımız

  Bilim İnsanları Daha Dev Boyutta Meyve Yapmanın Eşiğinde
  Kaynak*

  Tükenmez Kalem
  Bilim sever, bilim yazarı.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: