Bilim İnsanları Daha Dev Boyutta Meyve Yapmanın Eşiğinde

Bilim İnsanları Daha Dev Boyutta Meyve Yapmanın Eşiğinde

Dünya nüfusu her saniye 2,6 kişi artıyor. 1970 yılında dünya nüfusunun bugünkünün yarısı kadar olduğu biliyoruz. Hızlı nüfus artışının gelişmekte olan ülkelerde doğum kontrolünün etkin bir şekilde uygulanamamasından kaynaklandığını ve bazı ülkelerin nüfusunun 1 milyarı geçtiğini düşünür isek böyle bir dev meyve üretimine niçin ihtiyaç duyulduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Bu fikre ilham veren ise domates. Çünkü, domates 500 yıl önce ilk defa Avrupa`ya geldiğinde ki boyutu ile karşılaştırılır ise muazzam bir büyüklükte olduğu görülür. İşte, bu büyümenin sebebini bulup, ufak bir müdahale ile meyveler şimdiki boyutunun iki hatta üç katına çıkarılabilir mi ?
New York’ta Cold Spring Harbor Laboratuvarı (CSHL) Zachary Lippman ve ekibi, bu sorunun cevabını bulmak için bir dizi deneyler yaptılar.

Ana kök denilen meristem ucu büyümenin başladığı yer. O bölgede ne oluyor ise bu bitkinin ne kadar büyüyeceğini belirliyor, Meyve ve diğer bitkilerin boyutunun bu bölge ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Orada farklılaşmamış hücreler, sürekli bölmek ve meyvenin yaprağının, dallarının ve ürününün ne kadar gelişmekte olması gerektiğini belirlediği görüldü.

Lippman ve arkadaşları şimdi büyük meyvelere doğrudan yol açan bu kök hücrelerin sayısının domateslerde sekiz olduğunu ve kök hücreye müdahale ile bu sayının çoğaltılıp, azaltılabileceğini hatta kök hücrenin boyuna müdahale edebileceklerini gördüler. Onun içinde, meristem ucunda ki büyüme kodunu değiştirebileceklerini iddia ediyorlar.

Saygın bir bilim dergisi olan “Nature Genetics” te yayınlanan makalede ,örneğin domateste bulunan ikinci kök hücrenin ( ismi CLAVATA 3) büyümeden sorumlu olduğunu ve CLAVATA3 zincirini kısaltır isek, büyük meyve elde edileceğini söylüyorlar. Laboratuvarlarda araştırmalar ve denemelere başlandı.

Çeviri: İ. Kaya

YouTube Kanalımız

Bilim İnsanları Daha Dev Boyutta Meyve Yapmanın Eşiğinde
Kaynak*

Popüler Yazılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar

Gökbilimciler Dünyanın Kesin Ölüm Tarihini Hesaplamayı Başardılar Bilim insanları çalışmalarında, gezegenlerin yapısı dışında, yaşanabilir bölgede geçirdikleri zaman ve oradan tekrar ayrıldıkları zamanla da ilgilenirler....

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu

Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki Yıldız Kayboldu Bilim insanları 2019 yılında Güneşin 2,5 milyon katı parlaklığındaki büyük kütleli bir yıldızın ortadan kaybolduğuna tanık olmuşlardı. Astrofizikçilerden oluşturulan...

NASA’dan Çılgın Kampanya

NASA’dan Çılgın Kampanya Bir değil, iki değil, üç değil, dört değil tam yedi yeni gezegen bir arada. NASA tek bir yıldız etrafında dönen yedi dünya benzeri...

Her Şeyi Değiştiren Teori – Genel Görelilik Teorisi

Her Şeyi Değiştiren Teori - Genel Görelilik Teorisi Merhabalar bugün tam 104 yıl önce 1916 yılında bir deha tarafından ortaya atılan bir teori hakkında konuşacağız. Genel...

İlgili Yazılar

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: